Adobe Systems

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt „Kamienie Pamięci – znajdź bohatera Września” ma na celu upamiętnienie losów i czynów polskich żołnierzy oraz cywilów

walczących we wrześniu 1939 roku.

 

„Kamienie Pamięci” są metaforą trwałości pamięci o ich czynach i śmierci. Żołnierze września już dawno zostali opłakani, warto jednak utrwalić ich imiona w lokalnej społeczności.

 

W ramach tego przedsięwzięcia organizowanego przez Biuro Edukacji Publicznej IPN realizowany był projekt edukacyjny pod nazwą:

 

Mieczysław Uzar „Grab”

 

Wykonawcy projektu:

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic – Leszek Żmijewski;

Szkoła Podstawowa nr 1 w Starachowicach, Koło Historyczne – Marlena Przepióra, Aneta Trzos i ks. Przemysław Wójcik (opiekunowie), Jakub Świrta i Piotr Urban (uczniowie);

Biblioteka Pedagogiczna w Starachowicach – Maria Pawlikowska i Beata Kusiak.

 

Działania podjęte w ramach projektu:

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic od lat zajmuje się podobną problematyką. Z okazji 70. rocznicy Września wydaliśmy publikację mówiącą o wydarzeniach wrześniowych w Starachowicach. Dlatego z radością włączyliśmy się w realizację projektu organizowanego przez IPN. Wraz z Kołem Historycznym ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Starachowicach dotarliśmy do żyjącego bohatera września. Marlena Przepióra i ks. Przemysław Wójcik wraz z młodzieżą poznała bezpośrednio uczestnika walk wrześniowych i mogła zadawać mu pytania. Następnie dzieci wykonały pod opieką Anety Trzos plakat, obrazujący dokonania Mieczysława Uzara. Dodatkowo młodzież poznała miejsca pamięci narodowej związane z wojną obronną 1939 r. na terenie Starachowic. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic Leszek Żmijewski wraz z Beatą Kusiak opracował broszurkę związaną z projektem.

 

Szczególna prezentacja efektu projektu:

W dniu 26 marca 2010 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Starachowicach odbyło się otwarcie wystawy związanej z bohaterem projektu. Realizację tej części projektu zawdzięczamy kierowniczce biblioteki Marii Pawlikowskiej, która udostępniła salę wystawową i pomogła przy urządzaniu prezentacji.

Na wystawie można było zobaczyć plakat wykonany przez dzieci w ramach projektu, pamiątki udostępnione przez Mieczysława Uzara oraz publikacje dotyczące Wojny Obronnej 1939 roku. Zarazem prezentowana była broszurka związana z projektem. Postać bohatera jest znana w środowisku, zrobienie wystawy w bibliotece jest przypomnieniem jego dokonań.

Spotkanie finałowe:

Przedstawiciele zespołu realizującego projekt w składzie: Leszek Żmijewski, Marlena Przepióra, Jakub Świrta i Piotr Urban wzięli udział w spotkaniu finałowym realizatorów tego projektu edukacyjnego. Finał wieńczący projekt odbył się 30 kwietnia 2010 roku w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Z całego kraju wyłoniono 16 zespołów, które zaproszono do Warszawy, by mogły zaprezentować efekty swojej pracy, jak też zobaczyć rezultaty prac innych. Grupa ze Starachowic otrzymała stoisko nr 13, na którym w ciągu pół godziny przygotowała mini-wystawę ukazującą rezultaty pracy projektowej. Wspólne interaktywne oglądanie stoisk prezentujących wyniki pracy, dzielenie się doświadczeniami, możliwość opowiedzenia i posłuchania o tym, w jaki sposób przebiegała realizacja działań związanych z projektem była dla wszystkich bardzo pożyteczna. Szczególnie młodzież, do której adresowany był ten projekt. Jakub i Piotr znakomicie prezentowali efekty swojej i zespołu pracy. Każdy z uczestników finału miał inny pomysł na upamiętnienie bohatera września. Ale osiągnięto zamierzony cel – przypomniano nieznane postacie godne upamiętnienia.

W nagrodę każdy z zespołów realizujących projekt otrzymał pamiątkowy „Kamień Pamięci 1939”, oraz Dyplom Uznania za realizację w roku szkolnym 2009/2010 projektu edukacyjnego upamiętniającego 70. rocznicę Września 1939 i jego lokalnych bohaterów: „KAMIENIE PAMIĘCI znajdź bohatera Września”.          

 

 

                                               Maria Pawlikowska , Leszek Żmijewski.