Wykład prof. Elżbiety Hurnik "Międzywojenna i emigracyjna liryka Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej"

W programie:

  1. Wykład prof. dr hab. Elżbiety Hurnik "Międzywojenna i emigracyjna liryka Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej".
  2. Recytacja wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz oprawa muzyczna w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach.
  3. Wokalna i muzyczna interpretacja utworów z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
  4. Zwiedzanie pokonkursowej wystawy prac nagrodzonych i wyróżnionych w X Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Pudełko zwane wyobraźnią - Maria Pawlikowska-Jasnorzewska".

Twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej to jeden z obszarów badawczych Elżbiety Hurrnikowej. W 1995 r. ukazała się jej książka Natura w salonie mody. O międzywojennej liryce Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (Warszawa, PIW), w roku 1999 - pierwsze wydanie monografii Maria Pawlikowska-Janorzewska (Katowice "Śląsk"). Opublikowała liczne artykuły i szkice popularyzatorskie na temat liryki autorki Niebieskich migdałów w pracach zbiorowych i czasopismach w kraju i za granicą. Drugi nurt zainteresowań Elżbiety Hurnikowej stanowi literatura i kultura przełomu wieków, przede wszystkim modernizm wiedeński i polsko-austriackie powinowactwa w okresie 1890-1918 oraz związki literatury ze sztukami pięknymi. Współorganizuje cykliczne konferencje "Czytanie Dwudziestolecia", współredaguje prace zbiorowe poświęcone recepcji Dwudziestolecia międzywojennego (3 serie) i inne, Prace Naukowe AJD "Filologia Polska: Historia i Teoria Literatury" (4 serie). Od 1987 r. związana jest zawodowo z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie, od 2002 jako profesor nadzwyczajny w Instytucie Filologii Polskiej. Prowadzi zajęcia z historii literatury Młodej Polski, XX wieku i literatury najnowszej, kultury regionu, metodyki pracy naukowej literaturoznawcy, seminarium magisterskie i doktorskie. Od 1 października 2012 jest kierownikiem Studiów Doktoranckich w dyscyplinie: literaturoznawstwo.

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie lub e-mailowo:
tel. 41-344-28-61

Marta Boszczyk
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Łukasz Kwiecień
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszamy!