100 lat praw wyborczych kobiet w Polsce (1918-2018)

100 lat temu, 28 listopada 1918 roku na mocy "Dekretu o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego" podpisanego przez Józefa Piłsudskiego, jako jedne z pierwszych w Europie, Polki uzyskały czynne i bierne prawa wyborcze, czyli mogły głosować, a także być wybierane. Był to efekt wieloletnich starań i nacisków bardzo wielu kobiet. Pierwsze polskie posłanki w Sejmie Ustawodawczym (1919-1922) to 8 pań: Irena Kosmowska, Jadwiga Dziubińska, Zofia Moraczewska , Gabriela Balicka, Maria Moczydłowska, Anna Piasecka, Franciszka Wilczkowiakowa oraz Zofia Sokolnicka.
Prasa nazywała je: "posełki", "posełkinie", "posłowie kobiecy", a nawet "poślice".
Pochodziły z inteligenckich lub ziemiańskich rodzin. Ponad 50% z nich miała wykształcenie wyższe, były zaangażowane społecznie, wiedziały czego chcą…
Posłanki zawarły porozumienie ponad podziałami, mając poczucie, że przede wszystkim reprezentują kobiety, a dopiero potem swoją partię. Potem przez wiele lat kobiety w Polsce były niewidoczne w polityce i parlamencie.
Dopiero po 1989 roku sytuacja uległa zmianie : Hanna Suchocka jako pierwsza kobieta w historii Polski została Prezesem Rady Ministrów (1992-1993), a Ewa Kopacz pierwszą posłanką w polskim Parlamencie na stanowisku Marszałka Sejmu (2011-2014), rośnie również ilość posłanek, do Sejmu VIII kadencji zostało wybranych 125 pań.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o prawach wyborczych Polek, w holu biblioteki, na parterze (wrzesień-październik 2018 r.)

Elżbieta Woźniczka

Zapraszamy do galerii