Relacja ze spotkania z Andrzejem Franaszkiem - autorem książki Herbert. Biografia

W dniu 23 listopada 2018 roku, z inicjatywy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach oraz kieleckiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, odbyło się spotkanie z literaturoznawcą i krytykiem literackim - Andrzejem Franaszkiem. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach obchodów Roku Zbigniewa Herberta, ogłoszonego przez Sejm RP w związku 20. rocznicą śmierci poety. Rozmowę z biografem Zbigniewa Herberta przeprowadziła prezes Towarzystwa - prof. Anna Kurska. W trakcie spotkania podjęto wiele wątków dotyczących życia i twórczości autora Pana Cogito. Tematem rozważań był m.in. debiut poety w 1956 roku. Badacz zwracał uwagę słuchaczy na tragizm poety, wewnętrzny niepokój i rozdarcie jakie mu towarzyszyły przez całe życie, zmaganie się ze zdiagnozowaną dwubiegunową chorobą afektywną, na jego wybory etyczno-moralne oraz postawę jaką przyjął poeta. Poruszono także kwestię licznych podróży zagranicznych oraz relacji i kontaktów z kobietami. Prowadząca pytała zaproszonego gościa o odwoływanie się w procesie twórczym do innych biografii i czerpanie wiedzy z istniejących już wzorców. Spotkanie zakończyło się indywidualną rozmową czytelników z Andrzejem Franaszkiem, który chętnie podpisywał egzemplarze swojej książki.
Uczestnicy zwiedzili, przygotowaną na tę okoliczność, planszową wystawę poświęconą sylwetce poety. Ekspozycja została opracowana przez Renatę Jurkiewicz z Filii PBW
w Sandomierzu. Uzupełniły ją zbiory poezji, eseje, dramaty, korespondencja oraz opracowania spuścizny Z. Herberta ze zbiorów PBW w Kielcach.

Z okazji Roku Zbigniewa Herberta organizatorzy sporządzili także bibliografię: Zbigniew Herbert: wybór materiałów pomocniczych w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, której egzemplarze rozdano podczas imprezy.
Wydarzeniu towarzyszył również kiermasz książek.

W imieniu organizatorów dziękujemy uczestnikom spotkania za udział w wydarzeniu.

Relacja w Radiu Kielce

Marta Boszczyk i Łukasz Kwiecień
PBW w Kielcach

Zapraszamy do galerii