25 września Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Kielcach, Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach oraz Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” zorganizowała grę terenową „Śladami Wojtka”.

 

Grę przeprowadzono w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej a jej celem było upowszechnienie wśród młodzieży znajomości historii II wojny światowej, szczególnie działalności harcerstwa i ruchu oporu w okresie okupacji. Uczestnicy zyskali wiedzę o celach i sposobach walki z Niemcami oraz poznali realia życia w okupowanej Polsce. Bohaterem gry był Wojciech Szczepaniak, członek Szarych Szeregów, żołnierz AK ps. „Lwowiak”, który pełnił rolę łącznika i kuriera.

 

Drużyny za pomocą specjalnej mapy i otrzymanych wskazówek poruszały się w przestrzeni miejskiej odwiedzając w różnej kolejności następujące miejsca: ul. Paderewskiego 12, plac św. Wojciecha, Dzwonnica Katedralna, ul. Jana Pawła II wraz z wizytą w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej, Cmentarz Partyzancki, ul. Mahometańska 13, skwer Szarych Szeregów. Zakończenie zmagań i wyłonienie drużyny, która najlepiej poradziła sobie z zadaniami na trasie miało miejsce w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Kielcach.

 

W Bibliotece Pedagogicznej uczestnicy brali udział w „tajnych kompletach”, w holu mieli możliwość oglądania wystawki dotyczącej harcerstwa i szkolnictwa tuż przed wybuchem II wojny światowej, podręczników z których uczono się w czasie okupacji oraz wystawy „80 rocznica wybuchu II wojny światowej”.

 

W grze uczestniczyło 8 zespołów z 7 szkół i placówek wychowawczych:

  • Szkoła Podstawowa nr 33 im. I. J. Paderewskiego w Kielcach
  • V LO im. ks. P. Ściegiennego w Kielcach
  • VII LO im. J. Piłsudskiego w Kielcach
  • Zespół Szkół Elektrycznych w Kielcach - grupa I
  • Zespół Szkół Elektrycznych w Kielcach - grupa II
  • Zespół Szkół Mechanicznych w Kielcach
  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kielcach
  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rembowie

W sumie w grze wzięło udział 36 uczniów oraz 10 opiekunów.

 

Największą liczbę punktów uzyskali uczniowie z V LO w Kielcach. Kolejne miejsca zajęli Zespół Szkół Elektrycznych w Kielcach - grupa I oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kielcach. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i upominki edukacyjne.

 

Galeria gra terenowa „Śladami Wojtka”