VIII Miejski Konkurs Literacki

W dniu 2 czerwca 2011 r. w Czytelni PBW  odbyło się podsumowanie VIII Miejskiego Konkursu Literackiego o tematyce profilaktycznej pn. „Gdy dom przestaje być ostoją” , zorganizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 4  w Kielcach we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji oraz Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką .

W tegorocznym konkursie wzięło udział prawie osiemdziesięciu uczniów z kieleckich szkół podstawowych i gimnazjów. W nadesłanych utworach najczęściej podejmowany był temat alkoholizmu rodziców będącego główną przyczyną rozpadu domu, przemocy w rodzinie, utraty poczucia bezpieczeństwa. Pani Magdalena Adamiec, jako przedstawicielka jury, zwróciła uwagę na te  problemy,  a także na  dużą wrażliwość młodych adeptów pióra i wysoki poziom literacki prac.

Ogółem przyznano 7 wyróżnień i 9 nagród – zostały one wręczone przez Panią Marię Kalitę, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 4 w Kielcach.

Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła Sara Kwiatkowska ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Kielcach, a w kategorii gimnazjów – Karolina Sowińska z Gimnazjum Integracyjnego nr 4 (proza) i Dagmara Kita z Gimnazjum nr 10 (poezja).

A oto fragment nagrodzonego wiersza pt. „Wazon” (aut. D.Kita)

Śmiech

Już dawno niewidziany

Bo przez łzy trujące

Wyganiany

Z oblicza...

Radość

Zastąpiona goryczą porażki...

To, co miało być tak wielkie i szczęśliwe,

Ubrane zostało w całkiem inne łaszki...

Jeden ruch pięścią,

Zaciśniętą kurczowo w szale złości,

Stłukł wazon

Rzeźbiony tyloma latami miłości...

Dodatkowo Pani Urszula Salwa, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, wręczyła książkowe wyróżnienia specjalne  dla  najbardziej aktywnych nauczycieli i szkół.  Książki  o tematyce regionalnej przekazał na ten cel  Departament Promocji, Edukacji, Kultury Sportu i Turystyki.  Promocji  Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.