"Za naprawianie świata"

Centrum Edukacji Obywatelskiej rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń do piątej edycji nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". Nagroda przyznawana jest nauczycielom szkół podstawowych i ponadpodstawowych - tym, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych, inspirują do działań zgodnych z tymi zasadami i odgrywają aktywną rolę w swojej szkole oraz społeczności lokalnej.

W tej edycji konkursu - podobnie jak w latach ubiegłych – Kapituła przyzna jedna nagrodę główną w wysokości 15 000 PLN dla jednego nauczyciela oraz do 6 wyróżnień. Laureat i wyróżnieni zostaną zaproszeni na uroczyste wręczenie nagrody 18 sierpnia w Warszawie.

Kandydat do nagrody może zgłosić się sam, może też zostać zgłoszony przez inne osoby. Szczegółowe informacje o trybie zgłaszania kandydata znajdują się w regulaminie konkursu.

W tym roku programowi nagrody będą towarzyszyły dodatkowe wydarzenia. Laureat i osoby nominowane do nagrody zostaną zaproszone do udziału w konferencji dla nauczycieli, planowanej na październik 2011 oraz zaproszone do współtworzenia materiałów dydaktycznych, poświęconych omawianiu tematyki tolerancji, między i wielokulturowości.

Irena Sendlerowa, bohaterska działaczka organizacji „Żegota”, podczas II wojny światowej uratowała życie 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Ideą nagrody jest uczczenie osoby patronki oraz propagowanie wartości i postaw, którym była wierna. Laureaci I edycji nagrody zostali nominowani osobiście przez Irenę Sendlerową. Są to – Norman Conard z Union Town w stanie Kansas w USA oraz Robert Szuchta, nauczyciel historii w LXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie. Tegorocznych laureatów wyłonią kapituły powołane w Polsce i w USA. Laureatami ubiegłorocznych edycji są Anna Janina Kloza, nauczycielka języka polskiego w VI Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku (2008), Beata Maliszkiewicz współzałożyciela i dyrektor Zespołu Szkół TAK w Opolu (2009) i Marzanna Pogorzelska, ucząca języka angielskiego w Liceum w Kędzierzynie Koźlu (2010).

Zgłoszenia kandydatów do nagrody można przesyłać do19 czerwca 2011 r.

na adres: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej,
ul. Noakowskiego 10/1, 00-666 Warszawa

Zapraszamy do zapoznania się z dokumentami aplikacyjnymi, dostępnymi na stronie www.nagrodasendlerowej.pl

W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorką programu - Igą Kazimierczyk Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przesyłam także link do informacji na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiejhttp://www.ceo.org.pl/portal/b_swns_nagroda_im_ireny_sendlerowej_doc?docId=60127

Iga Kazimierczyk
Koordynator Programów Edukacyjnych