Film w pracy nauczyciela

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach zaprasza na  warsztaty Film w pracy nauczyciela, które odbędą się 17 marca w ramach XVI Targów Edukacyjnych EDUKACJA, przy ul. Zakładowej 1, w sali nr  CK 2 o godzinie 11.30.

Warsztatypoprowadzi Dawid Bałutowski, autor książki Jak oglądać filmy z młodzieżą. Film fabularny w psychoedukacji, terapii, profilaktyce.

Zarówno warsztaty, jak i sama książka, jest - zdaniem jej autora -  "dla wszystkich nauczycieli, psychologów i pedagogów szkolnych oraz bibliotekarzy, którzy lubią filmy i pragną spróbować zastosować je w swojej pracy pedagogicznej, profilaktycznej, edukacyjnej czy terapeutycznej. Ale oczywiście nie tylko dla nich. [...] może być cenną wskazówką dla wszystkich rodziców, którzy mają odrobinę dobrej woli, by usiąść ze swoją pociechą, obejrzeć wspólnie film, aby potem przez moment o nim porozmawiać."
Warsztat ma na celu ukazanie praktycznych możliwości wykorzystywania filmów fabularnych w pracy psychoedukacyjnej z młodzieżą. Będzie się składał z dwóch części: pierwsza będzie pokazem próbki warsztatu, jaki można zrealizować z uczniami z wykorzystaniem jednego z filmów wchodzących w skład pakietu „Filmoteka Szkolna”. Uczestnicy doświadczą psychedukacyjnego oddziaływania filmu oraz poznają podstawowe zasady tworzenia i realizacji przykładowego scenariusza lekcji/ warsztatu.
Druga część, realizowana w formie wykładu interaktywnego, będzie mieć na celu ukazanie psychologicznych mechanizmów działania filmów na młodego widza, możliwości i zagrożeń płynących z korzystania z metody oraz spektrum jej zastosowania w szkole.

Pan Dawid Bałutowski jest psychologiem, certyfikowanym trenerem, specjalistą z zakresu kompetencji miękkich i rozwoju osobistego, właścicielem firmy szkoleniowej Grupa PBE. Współpracuje m.in. z Instytutem Badań w Oświacie, Pracownią Psychologiczną, Europejskim Instytutem Edukacji Engram. Brał udział w kilkudziesięciu konferencjach oświatowych na temat wykorzystania filmów fabularnych w pracy wychowawcy, prowadząc wykłady na terenie całej Polski. Obecnie pełni rolę eksperta w projekcie „Filmoteka szkolna: Kinoterapia”, którego celem jest tworzenie scenariuszy lekcji opartych o korzystanie z pakietu Filmoteki Szkolnej.  Zob.http://www.filmotekaszkolna.pl/data/files/60/9c/609c8fc4a855927/Artykuz__Dawida_Balutowskiego.pdf

Na spotkaniu będziemy gościć przedstawicieli Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, instytucji realizujących program „Filmoteka Szkolna”, z którymi Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka współpracuje w zakresie działań informacyjnych  i edukacyjnych adresowanych do nauczycieli.

Wszyscy zainteresowani tematyką proszeni są o bezpośrednie przybycie na spotkanie, bez wcześniejszych zapisów. W razie pytań, prosimy o kontakt z organizatorkami:
Danuta Letkowska, tel. 41 34-428 61, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Anna Knajder-Sowa, tel. 41 34 428 61, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.