Akcja Narodowe Czytanie

Oto malinowy
Dzbanek, a oto nóż. A te maliny
Były pod głową zabitej dziewczyny,
Nóż był w jej piersiach.

Akt Piąty – scena IV, Filon

Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku, podczas dziewiątej edycji, 5 września 2020 roku, lekturą był dramat Juliusza Słowackiego – Balladyna wybitne dzieło polskiego romantyzmu.

Dramat powstał na emigracji. Został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Słowacki przeplata w nim realizm i fantastykę, analizuje skrupulatnie postawy i czyny bohaterów. Opowieść o losach Balladyny i Aliny stała się bardzo popularna. Jej wpływ można dostrzec w sztuce i muzyce. Na podstawie dzieła Słowackiego powstało wiele ekranizacji teatralnych i filmowych, które cieszyły się i cieszą nadal ogromnym zainteresowaniem.

5 września 2020 roku wraz z Biblioteka Miejską w Ostrowcu Św. oraz Biblioteką WSBiP zorganizowaliśmy Narodowe Czytanie Balladyny dla mieszkańców Ostrowca. Przy sprzyjającej pogodzie, na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury zebrała się liczna grupa słuchaczy chcących uczestniczyć w kolejnej edycji tego kulturalnego wydarzenia. Dla zebranych, fragmenty Balladyny odczytali przedstawiciele miasta i gminy, samorządowcy, młodzież licealna i studenci, czytelnicy naszych bibliotek i bibliotekarze. Teraz czekamy już na następną edycję. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał smakowitą babeczkę z Maliną.

Barbara Pawelec
Małgorzata Golis