Moda i uroda w 20-leciu międzywojennym – wystawa

Moda i uroda w 20-leciu międzywojennym – wystawa

Lata dwudzieste, lata trzydzieste
Wrócą piosenką, sukni szelestem (…)

Lata dwudzieste, lata trzydzieste,
Kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem (…)

Ludmiła Warzecha

Okres dwudziestolecia międzywojennego był czasem wyjątkowym, kolorowym i radosnym. Wpływ na to miały nie tylko zakończone konflikty zbrojne, ale także odzyskanie przez Polskę niepodległości. W młodym państwie oprócz zachodzących zmian politycznych i gospodarczych, zachodziły również zmiany społeczne i obyczajowe. Pojawiły się nowe standardy w tym również w dziedzinie mody. Kobiety odrzuciły gorsety i długie suknie.
W zamian, dzięki Coco Chanel, pojawiły się krótkie fryzury, mała czarna, perły i małe kapelusze, zdrowa opalenizna oraz zainteresowanie kobiet sportem. Stroje miały być funkcjonalne i uniwersalne, aby mogły być zakładane zarówno przez młode jak i dojrzałe kobiety. Najnowsze modele z Paryża i Londynu bardzo szybko trafiały do Polski. Tworzyły się pracownie krawieckie. Największy ich rozkwit przypadał na lata 20.
W modzie pojawiły się również garsonki, żakiety, rozszerzone na dole spódnice, bluzki z kołnierzykiem. Projektanci wykorzystywali miękkie i wygodne tkaniny, koronki i dzianiny. Królowały futra, pióra, perły, apaszki, szale i futrzane etole oraz damskie garnitury, fraki i cylindry noszone przez feministki. Zmieniły się fryzury. Dominowały fale i loki.*

*Sieradzka A., Moda w przedwojennej Polsce, Warszawa 2003.

Wystawa “Moda i uroda w 20-leciu międzywojennym” prezentowana w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, ma na celu przypomnieć koloryt młodego, niepodległego Państwa. Prezentowane materiały pochodzą ze zbiorów naszej Biblioteki i zostały wzbogacone o prywatne eksponaty autorów, mające przybliżyć ducha epoki.

Autorzy wystawy:
Małgorzata Pronobis
Edyta Smolińska
Robert Kardas