Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy.

Marian Hemar – „Katyń”

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 listopada 2007 roku, dzień 13 kwietnia ustanowiony został Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Dzień ten obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, artystów, lekarzy, nauczycieli, prawników oraz duchownych, wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu, 13 kwietnia 1990 roku, gdy prezydent Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.
Dla upamiętnienia tego wydarzenia w Bibliotece Pedagogicznej zorganizowano wystawę ku czci blisko 22 tys. Polaków, którzy 81 lat temu padli ofiarą komunistycznej zbrodni przeciwko ludzkości i narodowi polskiemu.

Małgorzata Szurek