„Trzecie Powstanie Śląskie w źródle archiwalnym” – relacja

„Trzecie Powstanie Śląskie w źródle archiwalnym” – relacja

W dniu 26 maja 2021 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach odbyło się kolejne „Spotkanie ze źródłem archiwalnym” zatytułowane: „Trzecie Powstanie Śląskie w źródle archiwalnym”. Organizatorami spotkania byli: Archiwum Państwowe w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Archiwum Państwowe w Katowicach.
Konferencja odbyła się w formie hybrydowej, zarejestrowana została na kanale YouTube Archiwum Państwowego w Kielcach pod adresem:

https://www.youtube.com/channel/UC4I5GvnRlMwjEj0fNqbdbtw

W programie spotkania znalazły się następujące prelekcje:

  • dr Barbara Kalinowska-Wójcik (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Archiwum Państwowe w Katowicach), Wojciech Korfanty – polski mąż stanu,
  • Iwona Pogorzelska (Archiwum Państwowe w Kielcach),
    Źródła dotyczące powstań śląskich w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach,
  • dr Sławomir Kałuża (Muzeum w Chorzowie),
    Karol Grzesik – obraz postaci na podstawie zachowanych źródeł.

W trakcie konferencji dostępne były dwie wystawy:

„Wojciech Korfanty – współtwórca II Rzeczpospolitej” – użyczona przez Archiwum Państwowe w Katowicach (wystawa będzie dostępna do zwiedzania w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach do 4 czerwca br. oraz do obejrzenia na stronie internetowej Archiwum);

„Za wolny, polski Śląsk: 100-lecie wybuchu III Powstania Śląskiego” – dostępna na stronie internetowej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach: Powstanie Śląskie – PBW Kielce przygotowana przez pracowników biblioteki: Elżbietę Woźniczkę, Ewę Lewicką, Edytę Smolińską i Roberta Kardasa.
Reprezentujące bibliotekę na konferencji – Elżbieta Woźniczka i Ewa Lewicka podziękowały za miłą, wieloletnią współpracę naszej biblioteki z kieleckim Archiwum Państwowym. Ewa Lewicka przedstawiła schemat wystawy, charakter wykorzystanych materiałów, zwróciła uwagę na bibliografię dołączoną do ogólnego opisu ekspozycji. Elżbieta Woźniczka opowiedziała o dwóch interesujących i cennych źródłach zamieszczonych na wystawie: napisanym ręcznie i powielonym czasopiśmie „Promień: miesięczniku Młodzieży Seminarium Nauczycielskiego w Radomiu” z 1921 roku, nr 5/6, oraz książce „W czterdziestą rocznicę III-go Powstania Śląskiego” wydanej przez Związek Lwowskich Kadetów Marszałka Piłsudskiego w 1961 roku w Londynie.

Ewa Lewicka
Elżbieta Woźniczka

Fotorelacja