Krzysztof Kamil Baczyński – wystawa

Krzysztof Kamil Baczyński – “Jan Bugaj”, “Emil”, “Jan Krzyski”, “Krzysztof”, “Piotr Smugosz”, “Krzysztof Zieliński”, “Krzyś” . Syn, mąż, żołnierz, artysta, romantyk.
100 lat temu, 22 stycznie 1921 roku przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych poetów, reprezentant pokolenia Kolumbów. Krzysztof Kamil Baczyński.
Wychowany na poezji XX -lecia międzywojennego, stworzył własny świat poetycki, w którym z jednej strony zachwycał się urodą świata, przyrody, a z drugiej strony jako młody, wrażliwy człowiek wchodzący dopiero w życie zmagał się z okrucieństwem wojny. Jako „Kolumb” starał się ukazać w swoich utworach jak sobie radzi z tym wstrząsem. Jego wiersze pomimo silnego związku z czasem wojny nie są tylko kroniką wydarzeń tego czasu. Mają także wartość uniwersalną bo poruszał w nich tematy młodości, dojrzewania w trudnych czasach, wartości w dorosłym życiu.
Poległ na posterunku w pałacu Blanka 4 sierpnia 1944r. Pochowany po wojnie na Powązkach.
Zachowały się wszystkie jego dzieła: ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań. Najbardziej znane wiersze Baczyńskiego to: Elegia o… [chłopcu polskim], Mazowsze, Ten czas, Pokolenie, Biała magia, Gdy broń dymiącą z dłoni wyjmę…,.Jego wiersze były śpiewane m.in. przez Ewę Demarczyk, Janusza Radka, Michała Bajora, Grzegorza Turnaua
Zachowało się również kilkaset rysunków i grafik Baczyńskiego, jak na przykład ilustracje do poszczególnych wierszy poety.
W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w 100-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Małgorzata Golis