We wrześniu 2021 roku nasza biblioteka rozpoczęła współpracę z nauczycielami oraz uczniami Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju w ramach projektu edukacyjnego pt. „Historyczni patroni buskich ulic”. Podstawowym celem projektu jest zapoznanie uczniów z wybranymi 12. historycznymi patronami buskich osiedli i ulic oraz biografią tych postaci. Natomiast szczegółowymi celami projektu są: rozwijanie ciekawości poznawczej regionu, kształtowanie postawy szacunku dla dziedzictwa historycznego i kulturowego, przygotowanie uczniów do poszukiwania informacji w różnych źródłach na temat patronów ulic i osiedli, doskonalenie umiejętności posługiwania się mapą papierową oraz mapą on-line, kształcenie umiejętności korzystania z różnych programów i narzędzi TIK, popularyzowanie czytelnictwa, wyrabianie nawyku czytania i zamiłowania do książek, rozwijanie kreatywności oraz kształcenie umiejętności pracy w grupach.
Projekt ten jest realizowany w ramach edukacji regionalnej i patriotycznej i doskonale wpisuje się w jeden z kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022: „Działania na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenia w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych. Szersze i przemyślane wykorzystanie w tym względzie m.in. wycieczek edukacyjnych”.
Projekt ten będzie realizowany przez 3 miesiące, do końca listopada, a uczestniczyć w nim będą dwie grupy uczniów z nauczycielami Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju. Rola naszej biblioteki opiera się na przedstawieniu projektu m. in. nauczycielowi historii i informatyki, koordynowaniu pracy nauczycieli i czuwaniu nad przebiegiem projektu oraz realizacji działań przez uczniów.
historii – Panią Anną Sadłochą
We wrześniu w naszej bibliotece odbyły się spotkania organizacyjne z nauczycielem historii – Panią Anną Sadłochą i nauczycielem przedmiotów zawodowych informatycznych – Panią Martą Kwiatkowską oraz dwiema grupami uczniów. Podczas spotkań Ewa Tarapata, autorka oraz koordynatorka projektu, zapoznała nauczycieli oraz uczniów z celami projektu, metodami pracy i zasobami niezbędnymi do jego realizacji oraz bardzo szczegółowo omówiła etapy projektu, jego harmonogram oraz zadania przypadające do wykonania podczas poszczególnych etapów. Ponadto podczas spotkania każdy uczestnik projketu otrzymał mapę papierową „Spacerem przez Busko-Zdrój”, dzięki której mógł zapoznać się z planem miasta, rozmieszczeniem osiedli, ulic. Po podziale grup na dwuosobowe zespoły, przedstawiciel zespołu losował, spośród 12. patronów buskich ulic i osiedli, jednego patrona dla swojego zespołu, a następnie wyszukiwał w encyklopedii hasła z notą biograficzną patrona. W dalszej kolejności uczestnicy projektu zostali zapoznani z formą realizacji kolejnego etapu projektu oraz sposobami prezentacji prac z poszczególnych etapów.
Dziękujemy Wydziałowi Promocji, Kultury, Sportu i Spraw Uzdrowiskowych Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój za przekazane w darze mapy dla uczniów.
Ewa Tarapata