Finał Powiatowego Konkursu Historyczno-Czytelniczego „Wojny obronne Rzeczpospolitej w XVII wieku”

Finał Powiatowego Konkursu Historyczno-Czytelniczego „Wojny obronne Rzeczpospolitej w XVII wieku”

     W środę 27 października w siedzibie pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach odbył się etap finałowy Powiatowego Konkursu Historyczno-Czytelniczego „Wojny obronne Rzeczpospolitej w XVII wieku”. Był to jednocześnie finał dużego przedsięwzięcia, realizowanego przez nauczycieli-bibliotekarzy Filii PBW w Pińczowie. W ramach niego od 30 września do 22 października przeprowadzili oni 18 lekcji wyjazdowych w dziewięciu szkołach – w formie prelekcji i prezentacji multimedialnej oraz dwie lekcje zdalne. Ich tematyka była zbieżna z tematyką organizowanego konkursu. W formie stacjonarnej nauczyciele gościli w szkołach podstawowych w Gackach, Dzierążni, Zagości, Młodzawach, Kijach, Stępocicach, Działoszycach, Sędowicach i w SP nr 1 w Pińczowie. W formie zdalnej przeprowadzili lekcje z uczniami szkół podstawowych w Górach i Węchadłowie.
Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Ogółem przystąpiło do niego 14 szkół podstawowych z obszaru powiatu pińczowskiego. Ostatecznie w finale wzięli udział zwycięzcy eliminacji szkolnych z 12 placówek. Dwaj pozostali finaliści, z powodów od siebie niezależnych, nie uczestniczyli w decydującej rozgrywce. Poziom zaprezentowany przez uczniów był niezwykle wysoki, tym bardziej, że obowiązujące ich treści wykraczały poza program nauczania historii w szkole podstawowej. Oprócz tekstu opracowanego przez organizatorów finaliści musieli także zapoznać się z treścią czterech artykułów z czasopism historycznych. Każdy z uczniów miał za zadanie udzielić odpowiedzi na 40 pytań. Oceny ich prawidłowości dokonywała komisja w składzie: Robert Karpiński (kierownik Filii PBW w Pińczowie), Marcin Salamon (nauczyciel-bibliotekarz Filii PBW w Pińczowie, nauczyciel historii z długoletnim stażem) oraz Łukasz Kwiecień (nauczyciel-bibliotekarz PBW w Kielcach, mgr historii). Palmę pierwszeństwa zdobyła Zuzanna Klamińska ze Szkoły Podstawowej w Sędowicach (34 pkt). O drugą lokatę walczyli w dogrywce Adam Grabiwoda ze Szkoły Podstawowej w Kozubowie i Bartosz Sasiński ze Szkoły Podstawowej w Górach (obaj po 31 pkt). Dogrywka składająca się z 6 pytań nie przyniosła rozstrzygnięcia i organizatorzy zdecydowali się przyznać obu uczniom II miejsce ex aequo. Trzecią lokatę zajął Piotr Dutkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pińczowie (30 pkt).
Rywalizacja do ostatniego pytania była bardzo zacięta. Świadczy o tym fakt, iż aż czterech uczniów, którzy uplasowali się tuż za podium, zdobyło od 26 do 29 pkt. Byli to odpowiednio: Miłosz Cichoń (SP w Działoszycach – 29 pkt), Wiktor Zaręba (SP w Stępocicach – 28 pkt), Karol Wachowicz (SP w Brześciu – 27 pkt) i Kacper Sobstyl (SP w Kijach – 26 pkt). Wyrazy uznania należą się jednak wszystkim finalistom oraz ich nauczycielom. Wszyscy zaprezentowali ponadprzeciętny poziom. Było to dla nich doskonałe przetarcie przed kolejnymi konkursami. Pracownicy biblioteki w lutym i marcu zamierzają zorganizować konkurs poświęcony Żołnierzom Wyklętym – z okazji obchodzonego w dniu 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wyniki konkursu:
1. Zuzanna Klamińska – klasa VIII (Szkoła Podstawowa w Sędowicach).
2. Bartosz Sasiński – klasa V (Szkoła Podstawowa w Górach).
    Adam Grabiwoda – klasa VIII (Szkoła Podstawowa w Kozubowie)
3. Piotr Dutkiewicz – klasa VII (Szkoła Podstawowa nr 2 w Pińczowie).

Pozostali finaliści (kolejność alfabetyczna):

  • Klaudia Borowiec  (Szkoła Podstawowa w Młodzawach – klasa VII),
  • Jakub Chwalik  (Szkoła Podstawowa w Zagości – klasa VIII),
  • Miłosz Cichoń  (Szkoła Podstawowa w Działoszycach – klasa VIII),
  • Maksymilian Kędzierski  (Szkoła Podstawowa nr 1 w Pińczowie – klasa VII),
  • Kacper Sobstyl  (Szkoła Podstawowa w Kijach – klasa VIII),
  • Karolina Śliwa  (Szkoła Podstawowa w Michałowie – klasa VII),
  • Karol Wachowicz  (Szkoła Podstawowa w Brześciu – klasa VIII),
  • Wiktor Zaręba  (Szkoła Podstawowa w Stępocicach – klasa VI).

Czterej uczestnicy, którzy zajęli miejsca I-III zostali uhonorowani nagrodami książkowymi i pamiątkowymi dyplomami. Pozostali finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Nauczyciele-bibliotekarze PBW w Kielcach: Robert Karpiński, Marcin Salamon i Łukasz Kwiecień składają podziękowania wszystkim nauczycielom za udział ich uczniów w konkursie, zaangażowanie w ich przygotowanie i dotychczasową współpracę.

Marcin Salamon