Rok Stanisława Lema

Rok Stanisława Lema

     W bieżącym roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema. Sejm RP docenił jego twórczość i zasługi dla literatury i  ustanowił rok 2021 rokiem Stanisława Lema. Patron roku należał do grona najpoczytniejszych pisarzy science-fiction, a jego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury.
     Stanisław Lem urodził się we Lwowie w 1921 r. Po wojnie przeniósł się do Krakowa, gdzie studiował medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nie pracował jednak w wyuczonym zawodzie, a w 1946 r. zadebiutował jako pisarz w katowickim tygodniku “Nowy Świat Przygód” powieścią Człowiek z Marsa. Jego najsłynniejsze dzieła to Cyberiada, Solaris i Bajki robotów. Był wybitnym pisarzem i eseistą. Interesowała go nauka i specjalizował się w fantastyce naukowej. W swojej prozie najczęściej przedstawiał walkę rozumu z materią. Bohaterami jego książek są ludzie zagrożeni przez siły, które sami wytworzyli. Warto dodać, że jego utwory przetłumaczono na ponad czterdzieści języków.
     Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Pińczowie przygotowała wystawę materiałów bibliotecznych przedstawiających życie i twórczość wybitnego pisarza science-fiction. Na wystawie znalazły się powieści i opowiadania autora: Cyberiada, Wizja lokalna, Dzienniki gwiazdowe, Księga robotów, Summa technologiae, Okamgnienie, Głos Pana, Kongres futurologiczny, Szpital przemienienia, Eden, Bomba megabitowa, Maska, Bajki robotów, w języku hiszpańskim Relatos del piloto Pirx, ale również pozycje zawierające informacje na temat twórczości pisarza. Nie zabrakło też czasopism edukacyjnych z artykułami, scenariuszami lekcji i szkolnych przedstawień teatralnych opartych na życiu i dziełach pisarza: “Polonistyka”, “Biblioteka w Szkole”, “Nowy Napis”, “Język Polski w Szkole”. Pracownicy biblioteki zebrali też opracowania do literatury, w których również można znaleźć informacje na temat twórczości S. Lema z gatunku science-fiction:  Encyklopedia Język Polski, Literatura Polska 1945-2009, Literacki Atlas Polski, Lektury Polonistyczne, Leksykon Lektur Szkolnych, Opracowania Lektur i Wierszy, Słownik Pisarzy i Wierszy oraz zbiory biografii wybitnych i zasłużonych osób m.in. 1000 Wielkich Polaków, 101 Najsłynniejszych Pisarzy w Dziejach Polski i Świata, Biografie Sławnych Ludzi. Uzupełnieniem wystawy są rysunki Daniela Mroza do utworów Stanisława Lema pochodzące z czasopisma “Nowy Napis”.

 Robert Karpiński