Rok Cypriana Kamila Norwida

Rok Cypriana Kamila Norwida

     W drugiej połowie listopada Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Pińczowie przygotowała wystawę materiałów bibliotecznych przedstawiających życie i twórczość Cypriana Kamila Norwida. Ten wybitny polski poeta jest jednym z patronów 2021 roku – ze względu na przypadającą 24 września dwusetną rocznicę urodzin.
     Cyprian Norwid należał do grona wielkich poetów polskich XIX w. i jest zaliczany obok Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego do wielkich polskich romantyków. Był głęboko wierzącym katolikiem i patriotą. Większą część życia spędził jednak na emigracji, a w swojej twórczości nawiązywał do narodowej i europejskiej tradycji. W kręgu jego zainteresowania był człowiek. Twórczość i poglądy Norwida były trudne w odbiorze. Zapewne dlatego zaledwie część jego utworów została opublikowana za jego życia. Zmarł na emigracji – w Paryżu w skrajnej biedzie i na obczyźnie znalazł miejsce wiecznego spoczynku. Dopiero w 2001 r. jego prochy sprowadzono do Polski i pochowano na Wawelu w krypcie Wieszczów Narodowych.             
     Na wystawie znalazł się pięcioksiąg – Pisma Wybrane: Wiersze, Poematy, Dramaty, Proza i Listy, zawierający utwory Cypriana Norwida. Nie zabrakło też tomików poezji: Pisma wierszem i Prozą, Poezja i dobroć – wybór utworów, Gorzki to chleb jest polskość, Poezje oraz dwa wydania Promethidiona – dramatu norwidowskiego. Ponadto czytelnicy oglądający wystawę mogą zapoznać się z opracowaniami twórczości poety: Wprowadzenie do biografii Norwida, Wielcy romantycy polscy, Norwid w Krakowie, Norwid, Cyprian Norwid – studia, artykuły, recenzje, W 150-lecie urodzin, Cypriana Norwida teatr bez teatru, Świat wartości Norwida, O Norwidzie, Ostatni spór romantyczny Cyprian Norwid – Roman Klaczko, Wiersze Cypriana Kamila Norwida. Wystawę uzupełniają czasopisma “Polonistyka”, “Biblioteka w Szkole” oraz opracowania do literatury, w których również można znaleźć informacje na temat twórczości Norwida:  “Biografie Sławnych Ludzi”,  “101 Najsłynniejszych Pisarzy w Dziejach Polski i Świata”, “1000 Wielkich Polaków”, “Lektury Polonistyczne”, “Słownik Pisarzy i Wierszy”, “Leksykon Lektur Szkolnych”, “Opracowania Lektur i Wierszy”, “Literatura romantyzmu”, “Encyklopedia Język Polski – szkoła podstawowa”, “Literatura polska”, “Encyklopedia Język Polski – liceum”.

Robert Karpiński