Zbiory multimedialne – wystawa

Zbiory multimedialne – wystawa

Od pierwszych dni stycznia w pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach można oglądać wystawę multimediów wchodzących w skład zbiorów placówki. Znalazły się na niej audiobooki na podstawie lektur szkolnych oraz utwory z literatury polskiej i światowej nie będące lekturami np: Mitologia Jana Parandowskiego, Król Edyp Sofoklesa, Fraszki, pieśni, treny Jana Kochanowskiego, Lalka Bolesława Prusa, Nie-boska komedia Zygmunta Krasińskiego, Balladyna Juliusza Słowackiego, Grażyna Adama Mickiewicza, Krzyżacy i Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza, Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa, Kandyd, czyli optymizm Woltera. Ważną częścią ekspozycji są filmy fabularne i edukacyjne. Filmy fabularne w większości związane są historią Polski: mini serial Marszałek Piłsudski ze Zbigniewem Zapasiewiczem i Mariuszem Bonaszewskim w tytułowej roli, Piłsudski z Borysem Szycem, Legiony, Wyklęty – kręcony wśród plenerów województwa świętokrzyskiego, Katyń – ostatni świadek, Historia Roja – o Żołnierzu Wyklętym Mieczysławie Dziemieszkiewiczu ps. Rój. Oprócz nich można zobaczyć filmy zagraniczne: 1917 i Kres drogi – o tematyce pierwszej wojny światowej oraz filmy, w których wydarzeniach rozgrywają się w czasach bliższych naszej współczesności np. Amerykanin z Georgem Clooneyem czy Autor widmo z Piercem Brosnanem.
Wystawę uzupełniają filmy edukacyjne na tematy przyrodnicze i historyczne np.: Niepodległość – pokoloryzowany obraz składający się z kronik filmowych sprzed ponad stu lat zebranych z różnych archiwów światowych, a odnoszących się do kwestii odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Inne filmy historyczne to: seria Wielkie Tajemnice Historii (Całun turyński, Zagubione skarby Azteków i Majów, Siedem cudów świata), Egipt, Odyseja rodzaju ludzkiego. Filmy przyrodnicze to: Zwierzęca intuicja. Prawda czy fikcja i Pustynna odyseja wydane przez National Geographic, Słońce, Księżyc, Sahara oraz Wild Weather. Szaleństwa pogody. Całość uzupełniają gry komputerowe Socrates. 102 ciekawe zadania i Alida. Zagadkowy gigant oraz planszowe do gry w szachy.
Zarówno wszystkie powyższe materiały, jak i inne multimedia i gry są dostępne do wypożyczenia. Serdecznie zapraszamy czytelników.

Robert Karpiński