Lekcje biblioteczne bez tajemnic

Lekcje biblioteczne bez tajemnic

Opatowska filia PBW w Kielcach już od początku Nowego Roku 2022 rozpoczęła współpracę ze Szkołą Podstawową przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej Curie. Na zaproszenie dyrekcji placówki pracownik biblioteki przeprowadził szereg tematycznych lekcji bibliotecznych.

W ramach współpracy uczniowie klas I-III uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych zatytułowanych „W świecie bajek i baśni” oraz „Baśniowy świat H. Ch. Andersena i braci Grimm”. Z kolei uczniowie klas IV-VI brali udział w lekcjach bibliotecznych pt. „Emisja głosu i dykcji”; „Ćwiczenia oddechowe i dykcyj-ne” oraz „Łamańce językowe”. Klasy VII poznały historię zakonu Templariuszy podczas lekcji zatytułowanej „Opatowscy Templariusze”. Klasy VIII uczestniczyły w lekcji pt. „Ekranizacje filmowe lektur szkolnych i popularnych książek” Wszystkie zajęcia prowadził pracownik opatowskiej filii PBW w Kielcach Radosław Sroczyński.

Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się co to jest bajka i baśń oraz czym biblioteka różni się od księgarni. Wszystkie spotkania z klasami I-III rozpoczynały się od zapoznania z zasadami korzystania z biblioteki. W trakcie spotkania dzieci poznały liczne baśnie braci Grimm oraz Hansa Christiana Andersena m in. Dziewczynka z zapałkami, Czerwony kapturek, Kot w butach oraz Nowe Szaty Cesarza. Każde zajęcia kończyła krótka zabawna baśń wywołująca uśmiech na ich twarzach. Z kolei uczniowie klas 4-6 ochoczo brali udział w nauce poprawnej dykcji co jest związane z prawidłową emisją głosu. Zanim przystąpili do łamańców językowych niezbędne było rozgrzanie przepony, mięśni twarzy i aparatu mowy. Uczniowie próbowali czytać teksty o różnym poziomie trudności. Klasy VII poznały historię zakonu Templariuszy oraz jak ten tajemniczy zakon trafił do Opatowa. W najstarszych klasach wywiązała się niezwykle ciekawa dyskusja na temat ekranizacji filmowych lektur szkolnych oraz książek popularnych wśród młodzieży m in. Pan Tadeusz, Quo Vadis, Krzyżacy, Potop oraz Wiedźmin. Uczestnicy wszystkich lekcji już od samego początku aktywnie brali udział w przebiegu zajęć, a dzięki wykorzystaniu technologii multimedialnej lekcje były interesujące oraz skupiały uwagę uczniów na przedstawianych tematach.

Biblioteka Pedagogiczna w Opatowie serdecznie dziękuje Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ożarowie dr Monice Kołodziej, Panu Sylwestrowi Banachowi oraz Nauczycielom szkoły za zaproszenie i współpracę. Dziękujemy również za udostępnienie zdjęć z przeprowadzonych lekcji.

Radosław Sroczyński