W 2022 r. mija 140. rocznica urodzin wybitnego polskiego socjologa Floriana Znanieckiego – jednego z przedstawicieli socjologii humanistycznej. Urodził się w Warszawie 15 stycznia 1882 r. Edukację zdobywał głównie w Warszawie i tam też skończył uniwersytet. W wieku 21 lat napisał poemat fantastyczny Cheops, potem podróżował podejmując się różnych zajęć m. in. wstąpił do Legii Cudzoziemskiej. Podjął także kolejne studia w Genewie, Zurychu i Paryżu. W 1913 r. poznał amerykańskiego socjologa Wiliama I. Thomasa, któremu pomagał zebrać materiały do badań nad imigrantami do USA. W 1914 r. wyjechał do USA, gdzie wspólnie z Thomasem napisał pracę „Chłop polski w Europie i Ameryce”. Przyniosła ona obu naukowcom światowy rozgłos. Mimo sukcesów w 1920 r. wrócił do Polski. Po powrocie stworzył swoje najważniejsze książki Wstęp do socjologii i Socjologię wychowania.
Florian Znaniecki w swoich poglądach wysuwał postulat tzw. współczynnika humanistycznego, czyli rozpatrywania zjawisk społecznych jako aktualnego przedmiotu czyichś czynności. Socjolog miał patrzeć na życie badanych osób z ich punktu widzenia, a nie z punktu widzenia obserwatora. W swojej pracy stosował różne metody badawcze m. in. jako pierwszy zainteresował się dokumentami osobistymi, listami czy pamiętnikami w badaniu polskich emigrantów.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Pińczowie przygotowała wystawę mającą na celu przypomnienie i uhonorowanie postaci Floriana Znanieckiego. Na wystawie nie zabrakło jego dzieł tj. Wstęp do socjologii i Socjologia wychowania, ale także opracowań o jego osobie i pracy. Uzupełnieniem wystawy są pozycje z dziedziny filozofii np. Słownik socjologiczny lub Encyklopedia filozofii, w których także można znaleźć informacje o Znanieckim i jego socjologii humanistycznej.
Robert Karpiński
