Maria Konopnicka to poetka i nowelistka okresu pozytywizmu, publicystka i tłumaczka oraz jedna z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej. Jej dorobek literacki obejmuje głównie liryki, nowele, poematy oraz książki dla dzieci oraz młodzieży. Spod jej pióra wyszły takie nowele jak: Nasza szkapa, Miłosierdzie gminy, Mendel Gdański, Dym i Na normandzkim brzegu oraz baśnie: O krasnoludkach i o sierotce Marysi, Na jagody. Pisarka jest również autorką Roty, będącej jedną z najpopularniejszych pieśni patriotycznych.
W maju 2022 r. przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej, polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki. Z tej okazji Sejm postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, twórczynię Roty– głosi treść uchwały przyjętej przez Izbę. Posłowie opisali w niej życiorys Konopnickiej oraz jej dorobek literacki. „Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu. Za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901–1902 i ustawom wywłaszczeniowym. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze” – napisali posłowie w uchwale.
W ramach tego pięknego wyróżnienia dla Marii Konopnickiej, buska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, przygotowała wystawę pt. “Rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej”, poświęconą jej życiu oraz twórczości. Wystawa prezentuje biograficzno-literacki szlak pisarki, obejmujący takie miasta jak: Suwałki, Kalisz, Bronów, Gusin, Warszawa, Żarnowiec, Lwów oraz kraje europejskie. Na ekspozycji zaprezentowano również dzieła, które wyszły spod pióra pisarki i które są dostępne w buskiej bibliotece.
Ewa Tarapata
Rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej – wystawa
