Międzynarodowy Dzień Foki – wystawa

Międzynarodowy Dzień Foki – wystawa

W PBW w Kielcach, Filia w Ostrowcu Świętokrzyskim została przygotowana wystawa z okazji Międzynarodowego Dnia Foki. Wystawa została zaprezentowana na zajęciach o tematyce ekologicznej dla klasy 2a z PSP nr 5 i klasy 2a z PSP nr 10 oraz klasy 3a z PSP nr 10 w Ostrowcu Świętokrzyskim.
22 marca 1982 roku Kongres Stanów Zjednoczonych ogłosił Międzynarodowy Dzień Foki, by zwrócić uwagę na problemy fok i promować w ten sposób ich ochronę w środowisku naturalnym.

„W polskim rejonie Bałtyku – z ok. 100-tysięcznej populacji w Polsce w latach 70. XX w. ostało się jedynie ok. 3 tys. fok. W końcu jednak ssaki te przestały się pojawiać nad polskim Bałtykiem. Ostatnie bałtyckie foki przetrwały w Skandynawii, gdzie zaczęto je otaczać ochroną, tworząc rezerwaty. Wiele jednak wody przelało się w Bałtyku, zanim populacja polskich fok – również otoczona oficjalną ochroną – zaczęła się odradzać. Wciąż nie można powiedzieć, że foka na polskiej plaży to częsty widok, spotkanie z nią nie należy już jednak do rzadkości. Plaże Bałtyku zamieszkuje głównie foka szara. Rzadziej pojawiają się jej krewniaczki – foka pospolita i obrączkowana.
Dziś foki otacza się w Polsce ścisła ochroną gatunkową. Największym ośrodkiem naukowym zajmującym się badaniami biologii fok i ich zachowań jest Stacja Morska im. profesora Krzysztofa Skóry w Helu. To tu trafiają chore i wymagające pomocy zwierzęta. Pracownicy ośrodka pomagają im wrócić do zdrowia i wypuszczają na wolność. WWF Polska od kilku lat współpracuje ze stacją i podejmuje różne działania w celu ochrony foki szarej.
W Bałtyku foki nie mają naturalnych wrogów. W naszym rejonie ich jedynym wrogiem jest niestety człowiek. Foki do życia potrzebują przede wszystkim obfitości pokarmu i spokoju. A o ten ostatni na polskim wybrzeżu coraz trudniej”.

(źródło: Planeta Ziemia Magazyn 2018, nr 2, s. 3-5)

Justyna Polanowska