110. rocznica śmierci Bolesława Prusa

110. rocznica śmierci Bolesława Prusa

W obecnym roku mija 110. rocznica śmierci Bolesława Prusa. Ten wybitny polski pisarz naprawdę nazywał się Aleksander Głowacki i pochodził ze szlacheckiej rodziny herbu Prus. Był współtwórcą polskiego realizmu, kronikarzem Warszawy, myślicielem i popularyzatorem wiedzy, działaczem społecznym, propagatorem turystyki pieszej i rowerowej. Walczył także w powstaniu styczniowym, został ranny i aresztowany przez Rosjan. Zasłynął jako prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu. W swoim dorobku posiada następujące powieści: Lalka, Emancypantki, Faraon, Placówka, Dzieci oraz nowele: Antek, Dusze w niewoli, Kamizelka, Anielka, Omyłka, Katarynka i Michałko. W swoich utworach poruszał szereg problemów, którymi żyli ludzie okresu pozytywizmu jak praca u podstaw, praca organiczna, emancypacja kobiet, nierówności społeczne oraz bieda, zwłaszcza na wsi.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Pińczowie przygotowała wystawę materiałów bibliotecznych, aby przypomnieć czytelnikom postać pisarza, zwłaszcza że niektóre z jego książek należą do kanonu lektur szkolnych. Na wystawie znalazły się powieści, nowele i płyty DVD z filmem „Lalka”. Ważne miejsce na wystawie pełnią też książki innych autorów opisujące postać i działalność pisarza  Bolesław Prus 1847-1912. Kalendarz życia i twórczości Krystyny Tokarzówny i Stanisława Fity, Bolesław Prus 1847-1912 Stefana Melkowskiego itp.
Całość wystawy uzupełniają liczne fotografie. Zawierają one opisy dotyczące życia, twórczości i wybranych utworów Prusa. Na niektórych z nich postać pisarza została przedstawiona w  krzywym zwierciadle karykatury. 

Robert Karpiński