13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD , Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w listopadzie 2007 r. ustanowił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
Wiosną 1940 r., wykonując tajną uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – strzałem w tył głowy wymordowała blisko 22 tys. Polskich jeńców, którzy trafili do niewoli po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. Ofiarami byli głównie znaczący obywatele państwa polskiego: oficerowie Wojska Polskiego i Policji, urzędnicy administracji państwowej oraz przedstawiciele intelektualnych i kulturalnych elit Polski.
Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero w 1990 r. władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD, a dwa lata później ujawniono pierwsze dokumenty.
Dziś Katyń to przede wszystkim pamięć o ludziach, którzy za wierność Polsce zapłacili życiem.

Ewa Jamroziewicz
Renata Jurkiewicz