Finał Powiatowego Konkursu Historyczno-Czytelniczego “Żołnierze Wyklęci – niezłomni bohaterowie”

Finał Powiatowego Konkursu Historyczno-Czytelniczego “Żołnierze Wyklęci – niezłomni bohaterowie”

W czwartek 21 kwietnia w siedzibie pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach odbył się etap finałowy Powiatowego Konkursu Historyczno-Czytelniczego “Żołnierze Wyklęci – niezłomni bohaterowie”. Konkurs został zapoczątkowany na początku marca – w związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Przystąpiło do niego aż 14 szkół z terenu powiatu pińczowskiego z ogólnej liczby 17 placówek funkcjonujących w systemie 8-klasowym (82 %). Ostatecznie w finale wzięli udział zwycięzcy eliminacji szkolnych z 13 placówek (jeden z finalistów ze względów zdrowotnych nie mógł wziąć udziału).
Obowiązujące na konkursie treści wykraczały w dużym stopniu poza zakres programu nauczania obowiązującego na poziomie szkoły podstawowej. Oprócz tekstu opracowanego przez organizatorów – pracowników filii PBW w Pińczowie – finaliści musieli także zapoznać się z treścią artykułu Straceńcy bez adwokatów. Jest to zapis rozmowy z dr. Tomaszem Łabuszewskim – historykiem, wybitnym badaczem problematyki podziemia antykomunistycznego w Polsce po II wojnie światowej.
Finał został przeprowadzony w formie pisemnej. Oceny prawidłowości odpowiedzi dokonywała komisja w składzie: Robert Karpiński (kierownik Filii PBW w Pińczowie), Marcin Salamon (nauczyciel-bibliotekarz Filii PBW w Pińczowie, nauczyciel historii z długoletnim stażem) oraz Łukasz Kwiecień (nauczyciel-bibliotekarz PBW w Kielcach, mgr historii). Zwycięzcą konkursu niespodziewanie okazał się najmłodszy z finalistów, Bartłomiej Różycki – uczeń czwartej klasy Szkoły Podstawowej w Dzierążni. Zdobył 47 pkt na 50 możliwych. O jeden punkt ustąpili mu: Bartosz Sasiński – uczeń klasy piątej ze Szkoły Podstawowej w Górach i Wiktor Zaręba – uczeń klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej w Stępocicach. Zajęli oni drugą pozycję ex aequo. Trzecią lokatę z dorobkiem 45,5 pkt zajął Adam Grabiwoda ze Szkoły Podstawowej w Kozubowie.   
Warto wspomnieć, że finał konkursu był zwieńczeniem kilkutygodniowego przedsięwzięcia. Obok przygotowań uczniów do eliminacji szkolnych i etapu finałowego obejmowało ono także 18 lekcji historyczno-bibliotecznych dotyczących Żołnierzy Wyklętych przeprowadzonych w dziesięciu szkołach na terenie powiatu pińczowskiego (w Stępocicach, Dzierążni, Złotej, Działoszycach, Kijach, Górach, Węchadłowie, Gackach, Młodzawach i Zagości). Lekcje przeprowadził nauczyciel z Filii PBW w Pińczowie Marcin Salamon. Każda z lekcji składała się z obszernych informacji teoretycznych, prezentacji multimedialnej własnego autorstwa i mini-wystawy publikacji dotyczących podziemia antykomunistycznego w Polsce po II wojnie światowej. Zajęcia służyły zarówno przygotowaniom do konkursu jak i promocji wiedzy na wspomniany temat w skali masowej a więc wśród szerszego grona uczniów. Ogółem we wspomnianych lekcjach uczestniczyło 317 uczniów i nauczycieli.

Wyniki konkursu:

  1. Bartłomiej Różycki (Szkoła Podstawowa w Dzierążni – klasa IV).
  2. Bartosz Sasiński (Szkoła Podstawowa w Górach – klasa V).
    Wiktor Zaręba  (Szkoła Podstawowa w Stępocicach – klasa VI).
  3. Adam Grabiwoda (Szkoła Podstawowa w Kozubowie – klasa VIII).

Pozostali finaliści (kolejność alfabetyczna):

  • Jakub Chwalik  (Szkoła Podstawowa w Zagości – klasa VIII),
  • Karolina Dora  (Szkoła Podstawowa w Gackach – klasa VIII),
  • Maksymilian Kędzierski  (Szkoła Podstawowa nr 1 w Pińczowie – klasa VII),
  • Aleksander Nowak  (Szkoła Podstawowa w Kijach – klasa VII),
  • Kacper Stawiarski  (Szkoła Podstawowa w Michałowie – klasa VII),
  • Jakub Tesyna  (Szkoła Podstawowa w Bogucicach – klasa VII),
  • Olaf Wawrecki  (Szkoła Podstawowa w Złotej – klasa VII).
  • Julia Zaciora (Szkoła Podstawowa w Młodzawach – klasa VIII),
  • Kacper Zarzycki  (Szkoła Podstawowa w Sędowicach – klasa VIII).

Ostatnim finalistą, który ze względów zdrowotnych nie mógł wziąć udziału w ostatecznej rozgrywce był Miłosz Cichoń  (Szkoła Podstawowa w Działoszycach – klasa VIII).

Czterej uczestnicy, którzy zajęli miejsca I-III zostali uhonorowani nagrodami książkowymi ufundowanymi przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Kielcach i pamiątkowymi dyplomami. Pozostali finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.    
Nauczyciele-bibliotekarze PBW w Kielcach: Robert Karpiński, Marcin Salamon i Łukasz Kwiecień składają podziękowania wszystkim nauczycielom za udział ich uczniów w konkursie, zaangażowanie w ich przygotowanie i dotychczasową współpracę. Składamy podziękowania paniom: Krystynie Gołpyś (SP w Dzierążni), Agnieszce Guzikowskiej (SP nr 1 w Pińczowie), Beacie Janiszewskiej (SP w Stępocicach), Annie Kuśpiel (SP w Działoszycach), Agnieszce Pasternak (SP w Bogucicach), Jolancie Pikus (SP w Sędowicach i SP w Michałowie), Bożenie Pruś (SP w Gackach), Agnieszce Śliwie (SP w Górach) i Grażynie Zachariasz (SP w Złotej). Dziękujemy także panom: Piotrowi Magdziarzowi (SP w Zagości), Bogdanowi Skrobiszowi (SP w Kijach), Marcinowi Strączkowi (SP w Kozubowie) i Sylwestrowi Walaskowi (SP w Młodzawach).

Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, zarówno na etapie szkolnym jak i w finale. Życzymy dalszego rozwijania zainteresowań i sukcesów w ich drodze edukacyjnej.
Składamy także podziękowania dyrektorowi Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach panu Sylwestrowi Kasprzykowi za wsparcie w organizacji konkursu.
Dziękujemy ponadto dyrektorowi i pracownikom Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie za zagospodarowanie czasu nauczycieli i rodziców w trakcie trwania rozgrywki finałowej. Dzięki przychylności dyrektor placówki pani Jolanty Opoki i bibliotekarek z biblioteki miejskiej opiekunowie mogli spędzić czas w tamtejszej czytelni, w miłej atmosferze, na sympatycznej rozmowie przy kawie. Była to dla nich okazja do integracji i wymiany zawodowych doświadczeń.  


Marcin Salamon



Robert Karpiński
Kierownik Filii

Sylwester Kasprzyk
Dyrektor PBW w Kielcach