“Taniec w źródle archiwalnym” – konferencja w Archiwum Państwowym w Kielcach

“Taniec w źródle archiwalnym” – konferencja w Archiwum Państwowym w Kielcach

25 maja 2022 roku w kieleckim Archiwum Państwowym odbyła się kolejna konferencja z cyklu „Spotkanie ze źródłem archiwalnym”. Tematem spotkania był “Taniec w źródle archiwalnym”. Nauczyciele bibliotekarze z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej od kilku lat biorą udział w konferencjach poprzez swe uczestnictwo oraz poprzez prezentację wystaw zbiorów bibliotecznych związanych tematycznie ze “Spotkaniami ze źródłem”.
Konferencję otworzyły: Wiesława Rutkowska – dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach oraz dr hab. Edyta Majcher-Ociesa z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Pierwszym prelegentem był dr Krzysztof Karbownik (Muzeum Wsi Kieleckiej), który przedstawił referat “Piotr Gan – jako etnograficzne źródło informacji o tańcach ludowych Kielecczyzny”. Przez lata swej działalności Piotr Gan zwany „Kolbergiem Kielecczyzny”  zgromadził wiele cennego materiału dotyczącego tańców, muzyki. W zbiorach archiwalnych Polskiego Radia Kielce znajduje się 460 audycji poświęconych kulturze ludowej regionu – to, zachowane w formie analogowej i częściowo cyfrowej pozycje autorstwa Piotra Gana oraz Czesława Kussala i Andrzeja Kopcia. Piotr Gan przez 28 lat, nagrywał wiejskie kapele i śpiewaczki, rejestrował wspomnienia o odchodzących zwyczajach Kielecczyzny i Ziemi Radomskiej.

Kolejne wystąpienie pt. “Taniec w świetle archiwaliów z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach” przedstawiła Paulina Kaleta (Archiwum Państwowe w Kielcach). Archiwum Państwowe w Kielcach posiada bogate zbiory z lat międzywojennych, jak i z okresu po II wojnie światowej, dotyczące tańca. Na prezentacji pokazane zostały dokumenty wymagane do prowadzenia szkół tańca, afisze zapowiadające bale charytatywne, rachunki poświadczające kupno kostiumów dla szkół tańca. Referująca opowiedziała o pracy napisanej w Studium Nauczycielskim im. Eustachego Kuroczki w Ostrowcu Świętokrzyskim – “Działalność zespołu tanecznego przy szkole Podstawowej Pomniku Tysiąclecia Państwa Polskiego im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu”. Mówiąc o zespołach tanecznych działających po II wojnie światowej, w zakładach pracy wspomniała, m.in. o Zakładowym Domu Kultury FSC w Starachowicach oraz zaprezentowała fragment filmu poświęconego zespołowi tańca działającemu przy kieleckim Chemarze (film dostępny w zasobach Archiwum Państwowego w Kielcach).

Ostatni referat pt. “Tańce dworskie (i nie tylko) w XV I XVI wieku” wygłosiła dr hab. prof. UJK Sylwia Konarska-Zimnicka (Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach). Omówiła ona instrumenty muzyczne, z których korzystano w tym okresie historycznym, szczególnie w krajach Europy Zachodniej – Francji, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Niderlandach. Dla części słuchaczy ciekawostką była  informacja o procesjach odbywających się w Boże Ciało, które stanowiły “rodzaj baletu bogatego w sceny alegoryczne, mimiczne oraz tańczone”. Tańce, które tańczono na dworach w XV i XVI wieku to, m.in.: rej, carole, pawana, branle, galiarda, volta, allemande, cenar.

Konferencji towarzyszyła wystawa “Kukułeczka kuka, chłopiec panny szuka…” Materiały archiwalne dotyczące tańca w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach przygotowana przez Paulinę Kaletę (Archiwum Państwowe w Kielcach).

Ewa Lewicka

Fotografie:

  1. Taniec w źródle archiwalnym
    dr hab. Edyta Majcher-Ociesa (Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego), Wiesława Rutkowska (dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach), dr Krzysztof Karbownik (Muzeum Wsi Kieleckiej) – otwarcie obrad, zapowiedź pierwszego wystąpienia
    Fot. Ewa Lewicka
  2. dr Krzysztof Karbownik (Muzeum Wsi Kieleckiej) podczas wystąpienia “Piotr Gan jako etnograficzne źródło informacji o tańcach ludowych Kielecczyzny”
    Fot. Ewa Lewicka
  3. dr Krzysztof Karbownik (Muzeum Wsi Kieleckiej) podczas wystąpienia “Piotr Gan jako etnograficzne źródło informacji o tańcach ludowych Kielecczyzny”
    Fot. Ewa Lewicka
  4. Notatki Piotra Gana – slajd z prezentacji dr Krzysztofa Karbownika
    Fot. Ewa Lewicka
  5. dr Krzysztof Karbownik (Muzeum Wsi Kieleckiej) podczas wystąpienia “Piotr Gan jako etnograficzne źródło informacji o tańcach ludowych Kielecczyzny”
    Fot. Ewa Lewicka
  6. Wiesława Rutkowska (dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach) zapowiadająca wystąpienie Pauliny Kalety (Archiwum Państwowe
    w Kielcach)
    Fot. Ewa Lewicka
  7. Paulina Kaleta (Archiwum Państwowe w Kielcach) podczas wystąpienia Taniec w świetle archiwaliów z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach
    Fot. Ewa Lewicka
  8. Paulina Kaleta (Archiwum Państwowe w Kielcach) podczas wystąpienia “Taniec w świetle archiwaliów z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach”
    Fot. Ewa Lewicka
  9. Paulina Kaleta (Archiwum Państwowe w Kielcach) podczas wystąpienia “Taniec w świetle archiwaliów z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach”
    Fot. Ewa Lewicka
  10. dr hab. prof.  UJK Sylwia Konarska-Zimnicka (Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) podczas wystąpienia “Tańce dworskie (i nie tylko) w XV I XVI wieku”
    Fot. Ewa Lewicka
  11. dr hab. prof.  UJK Sylwia Konarska-Zimnicka (Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) podczas wystąpienia “Tańce dworskie (i nie tylko) w XV I XVI wieku”
    Fot. Ewa Lewicka
  12. dr hab. prof.  UJK Sylwia Konarska – Zimnicka (Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) podczas wystąpienia “Tańce dworskie (i nie tylko) w XV I XVI wieku”
    Fot. Ewa Lewicka
  13. dr hab. prof.  UJK Sylwia Konarska – Zimnicka (Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) podczas wystąpienia “Tańce dworskie (i nie tylko) w XV I XVI wieku”
    Fot. Ewa Lewicka
  14. dr hab. Edyta Majcher-Ociesa (Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego), Wiesława Rutkowska (dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach) – zakończenie części referatowej
    Fot. Ewa Lewicka
  15. Fragment wystawy “Kukułeczka kuka, chłopiec panny szuka…” Materiały archiwalne dotyczące tańca w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach, przygotowanej przez Paulinę Kaletę
    Fot. Ewa Lewicka
  16. Fragment wystawy “Kukułeczka kuka, chłopiec panny szuka…” Materiały archiwalne dotyczące tańca w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach, przygotowanej przez Paulinę Kaletę
    Fot. Ewa Lewicka
  17. Fragment wystawy „Kukułeczka kuka, chłopiec panny szuka…” Materiały archiwalne dotyczące tańca w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach, przygotowanej przez Paulinę Kaletę
    Fot. Ewa Lewicka
  18. Uczestnicy konferencji
    Fot. Konrad Maj
  19. Uczestnicy konferencji
    Fot. Konrad Maj