Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

23 sierpnia 2022 roku obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Upamiętnia on tragiczny w skutkach pakt podpisany 23 sierpnia 1939 roku przez ministrów Joachima von Ribbentropa i Wiaczesława Mołotowa. Niemcy Adolfa Hitlera i Związek Radziecki Józefa Stalina dokonały wówczas podziału znacznej części Europy, który w tajnym protokole dodatkowym zakładał m.in. likwidację państwa polskiego. Nastała najpierw rzeczywistość kacetów, gułagów, obozów pracy i krematoriów, a potem zimnej wojny. Symbolicznym gestem sprzeciwu wobec ówczesnego świata podzielonego żelazną kurtyną były demonstracje „czarnej wstążki”, organizowane na Zachodzie przez emigrantów z krajów bloku sowieckiego – właśnie 23 sierpnia.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu został uchwalony przez Parlament Europejski 23 września 2008 roku. Jego celem jest upamiętnienie ofiar masowych deportacji i eksterminacji, a także zakorzenienie demokracji oraz wzmocnienie pokoju w Europie.

W naszych zbiorach posiadamy wiele interesujących i bogato ilustrowanych publikacji na ten temat. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i odwiedzenia naszej Biblioteki.

Marta Trela
Łukasz Kwiecień
Kierownik WIB Marta Boszczyk

Sylwester Kasprzyk
Dyrektor PBW w Kielcach