13 września pińczowską filię PBW w Kielcach odwiedziła klasa piąta szkoły podstawowej nr 1 w Pińczowie – pod opieką nauczycielki historii Agnieszki Strzelec. Okazją była 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Dzieci obejrzały przygotowaną wystawę książek, czasopism i plakatów i posłuchały lekcji na temat wojny obronnej Polski w 1939 r. przeprowadzonej przez kierownika placówki Roberta Karpińskiego. Na początku prowadzący zapytał uczniów o datę wybuchu wojny i otrzymał prawidłowa odpowiedź. Następnie przedstawił okoliczności wybuchu i przebieg wojny obronnej Polski. Później omówił losy i działania Polaków, którzy nie poddali się, ale podjęli walkę o wyzwolenie swojej ojczyzny. Część z nich pozostała w kraju tworząc Służbę Zwycięstwu Polski, przekształconą w Związek Walki Zbrojnej i ostatecznie w Armię Krajową. Inni natomiast przedostali się – przez Węgry i Rumunię – do Francji, gdzie brali udział w działaniach wojennych w 1940 r., a potem ewakuowali się do Wielkiej Brytanii. Robert Karpiński wspomniał o polskich lotnikach w bitwie o Anglię, o żołnierzach generała Maczka, którzy najpierw we Francji w 1940 r., a potem 1944 walczyli przeciw Niemcom np. w bitwie pod Falaise, o polskich żołnierzach w bitwie pod Narwikiem i wielu innych miejscach Europy. Nie zabrakło też informacji o zdradzieckiej napaści armii sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r.
W drugiej części lekcji Robert Karpiński omówił poszczególne elementy wystawy – plakaty przedstawiające: kalendarium wojny, bilans strat jakie przyniósł konflikt oraz reprinty oryginalnych plakatów z 1939 r. – zarówno polskich jak i niemieckich. Omówił także poszczególne gabloty z książkami i czasopismami. Zwrócił przy tym uwagę na książki opisujące historię walk poszczególnych armii polskich np. Armii “Poznań” czy “Modlin”. Nie zapomniał też o książkach wydawnictwa IPN prezentujących polskich dowódców np. generała Sosnkowskiego, którego oddziały rozbiły w 1939 r. w walce na bagnety elitarny oddział SS “Germania”, generała Maczka, który nie przegrał żadnej bitwy w czasie wojny czy generała Kutrzebę – dowódcę armii “Poznań”, która w bitwie nad Bzurą zadała Niemcom duże straty.
Na koniec prowadzący wspomniał o cyklu wydawniczym “Gazety Wojenne”, które były wydawane w latach 1998-2000, a z których pochodzi część plakatów, reprintów i mapa przedstawiająca atak na Polskę armii niemieckiej i sowieckiej.
W wyniku wtorkowej lekcji uczniowie otrzymali pewien zasób wiedzy, nie tylko na temat wojny, ale również na temat zbiorów biblioteki dotyczących jej wybuchu.
Robert Karpiński