Czytanie komiksów z harcerzami

Czytanie komiksów z harcerzami

W piątek 16 września pińczowską filię PBW w Kielcach odwiedzili członkowie trzech grup harcerskich – 7 Drużyny Harcerskiej im. Powstańców Styczniowych, 4 Drużyny Starszoharcerskiej im. Marii Curie-Skłodowskiej i 2 Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki – pod opieką p. Beaty Krychy i p. Wioletty Spychały. Harcerze podzieleni na dwie grupy wzięli udział w lekcjach bibliotecznych polegających na wspólnym czytaniu komiksów – w formie wyświetlanych w powiększeniu skanów. Inicjatywa nawiązywała do obchodzonego niedawno Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów. W ramach obu lekcji uczniowie zapoznali się z treścią dwóch zeszytów serii kryminalnej Kapitan Żbik wydawanej w Polsce w latach 1967-1982 liczącej ogółem 53 zeszyty. Zaprezentowane unikatowe już dziś komiksy pt. Wieloryb z peryskopem i Wiszący rower wchodzą w skład trzyczęściowej zamkniętej serii (tytuł trzeciej to Tajemniczy nurek) opowiadającej o przygodach dwóch harcerzy – Marka i Zbyszka, którzy przebywając na obozie harcerskim na Mazurach ratują przed utonięciem w jeziorze dwóch chłopców z pobliskiej wsi. Okoliczności wypadku są niezwykle tajemnicze, gdyż uratowani chłopcy twierdzą, że ich łódź wywróciło coś, co przypominało wieloryba. Kilka godzin później Marek i Zbyszek łowiąc ryby dostrzegają nad taflą jeziora inny tajemniczy przedmiot. Nie mają wątpliwości, że jest to peryskop. Kilka dni później podczas podchodów obaj harcerze dostrzegają wiszący na drzewie rower a niedługo później – jego właściciela, płetwonurka. Ta historia nie daje im spokoju. Obserwują zatem jezioro zachowując przy tym dużą dyskrecję.
Tematyka zaprezentowanej serii komiksowej nie jest przypadkowa. Promuje ona bowiem postawy odpowiedzialności, poświęcenia, przyjaźni i koleżeństwa. Poza tym jej bohaterami są harcerze, tak samo jak uczestnicy piątkowych lekcji. Ci ostatni poprzez zaprezentowaną historię mieli okazję poznać rozmaite realia harcerskiego życia tj. apele, podchody, ogniska i pieśni harcerskie czy nawet usłyszeć o tzw. “zielonej nocy”. Nie brakuje też wątków patriotycznych. Dyskretnie przewijają się one w opowieściach wiekowego pana Florczaka, który “walczył o polskość tych ziem” (czyli Mazur, które przed wojną należały do Niemiec) czy też w słowach rybaka, który “kiedyś także należał do drużyny harcerskiej, polskiej drużyny w tej (niegdyś niemieckiej) wiosce”. Te trudno zauważalne niuanse wyjaśnił harcerzom nauczyciel-bibliotekarz Marcin Salamon, który wspólnie z p. Beatą Krychą czytał na głos treść dialogów.       
Zaprezentowana podczas piątkowych spotkań historia wzbudziła ogromne zainteresowanie obecnych harcerzy. Będzie ona miała swoją kontynuację w najbliższym czasie. Wszyscy uczestnicy lekcji snuli rozmaite scenariusze jej zakończenia. Ich ciekawość zostanie zaspokojona podczas najbliższego spotkania.
Kierownik placówki Robert Karpiński w trakcie przerwy organizacyjnej przybliżył harcerzom wystawę zorganizowaną z okazji 83. rocznicy wojny obronnej Polski w 1939 r.

Marcin Salamon