Wystawa o historii mundiali

Wystawa o historii mundiali

W niedzielę 20 listopada rozpoczęło się piłkarskie szaleństwo – XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Przez miesiąc uwaga miliardów ludzi na całym globie skupiona będzie na zmaganiach czołowych 32. drużyn narodowych świata reprezentujących sześć kontynentów. Z tej okazji pracownicy pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki wojewódzkiej w Kielcach przygotowali nietypową a zarazem niezwykle ciekawą wystawę. Znalazły się na niej materiały związane z długą, trwającą od 1930 r. historią mundiali. Ne ekspozycji można zobaczyć opracowania Andrzeja Gowarzewskiego z unikatowej serii Encyklopedii Piłkarskiej FUJI („Biało czerwoni” – trzy części, “Futbolowa wojna światów” i “Mundiale z akredytacją”), biografie i autobiografie polskich piłkarzy oraz selekcjonerów, którzy prowadzili reprezentację narodową w eliminacjach i finałach mistrzostw świata (Kazimierza Górskiego, Andrzeja Strejlaua, Antoniego Piechniczka, Jacka Gmocha, Jerzego Engela i Adama Nawałki). Poza tym na wystawie znalazło się wiele opracowań o charakterze statystycznym, analitycznym, wspomnieniowym i wywiadów. Wśród zaprezentowanych książek niemała część to unikaty wydane w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Tradycyjnie, jak zawsze przy tego rodzaju wystawach, trenerzy i nauczyciele wychowania fizycznego mogą znaleźć materiały szkoleniowe tj. “Narodowy model gry” i jego suplement “Trening pozycyjny”, program szkolenia PZPN w oparciu o program szkolenia AMO, “Piłka nożna w szkole”, “Gry i zabawy dla najmłodszych” itp.
Wystawa zawiera znaczną ilość materiałów prasowych: egzemplarze “Przeglądu Sportowego” wydane po meczach reprezentacji Polski w eliminacjach MŚ 2018 i MŚ 2022, dodatki o historii mundiali wydawane w formie serii wraz z dziennikami “Przegląd Sportowy” i “Rzeczpospolita” oraz magazyny “Skarb kibica” wydane przed tegorocznymi mistrzostwami wraz z efektownym codziennie uaktualnianym terminarzem.
Trzecią grupę eksponatów stanowią materiały multimedialne: dwunastoczęściowa seria płyt DVD o historii mundiali oraz trzyczęściowa seria płyt pt. Gole Polaków. Na wystawie można także zapoznać się z informacjami merytorycznymi tj. wyniki wszystkich decydujących meczów finałowych i meczów o trzecie miejsce rozegranych w latach 1930-2018, klasyfikacja medalowa i punktowa wszechczasów, sukcesy reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi wszystkich 34 meczów rozegranych przez polską drużynę narodową na ośmiu mundialach, w których brała udział.

Materiały częściowo pochodzą z zasobów biblioteki, zaś w większości ze zbiorów prywatnych nauczyciela Filii PBW w Pińczowie Marcina Salamona. Czytelnicy mają możliwość skorzystania z nich.  

Marcin Salamon