Grudniowe wystawki – wystawa świąteczna; 100. rocznica tragicznej śmierci Gabriela Narutowicza

Grudniowe wystawki – wystawa świąteczna; 100. rocznica tragicznej śmierci Gabriela Narutowicza

W drugiej połowie grudnia pracownicy pińczowskiej filii PBW w Kielcach sporządzili dwie okolicznościowe wystawki. Pierwsza to wystawa świąteczna, wprowadza czytelników w klimat i atmosferę Bożego Narodzenia. Na ekspozycji zostały zaprezentowane książki opowiadające o zwyczajach świątecznych w dawnej Polsce z uwzględnieniem terenu Ponidzia. Ważną część zajmują też czasopisma, w których można znaleźć pomysły i scenariusze na uroczystości szkolne w okresie przedświątecznym oraz multimedia z kolędami i filmami dla dzieci o tematyce świąt. Całość wystawy uzupełniają kolorowe plakaty prezentujące tradycje i  przypominające najważniejsze symbole świąt Bożego Narodzenia jak: betlejemska stajenka, pierwsza gwiazdka, św. Mikołaj, choinka i prezenty. 

Druga wystawka nawiązuje do obchodzonej 16 grudnia 100. rocznicy tragicznej śmierci Gabriela Narutowicza – pierwszego prezydenta II RP. Gabriel Narutowicz urodził się w 1865 r. Od 1895 r. przebywał na emigracji w Szwajcarii. Był konstruktorem, inżynierem a od 1907 r. miał także tytuł profesora. W 1920 r. po śmierci żony powrócił do Polski. Objął tekę ministra robót publicznych, zaś w czerwcu 1922 r. funkcję ministra spraw zagranicznych. 9 grudnia 1922 r. dzięki poparciu posłów lewicy, mniejszości narodowych i PSL “Piast” został wybrany pierwszym prezydentem II Rzeczpospolitej. Zaraz po wspomnianej elekcji warszawska młodzież związana z Narodową Demokracją zorganizowała demonstrację, w której nawoływała do oprotestowania wyborów. Napastliwą kampanię prasową przeciwko prezydentowi elektowi rozpętały endeckie gazety: “Gazeta Warszawska” oraz “Gazeta Poranna 2 Grosze”, zarzucając mu zdobycie urzędu dzięki głosom mniejszości narodowych. Doszło do demonstracji ulicznych, których apogeum przypadło na dzień zaprzysiężenia nowego prezydenta – 11 grudnia 1922 r. Spirala ataków i nienawiści przybrała na sile. Wydała zatruty owoc w postaci zamachu na prezydenta w dniu 16 grudnia 1922 r. Dokonał go powiązany z endecją malarz, Eligiusz Niewiadomski. Zamach miał miejsce podczas wizyty prezydenta w galerii “Zachęta” w Warszawie. Na ekspozycji upamiętniającej 100. rocznicę tego tragicznego wydarzenia znalazły się pozycje książkowe w całości lub w części poświęcone okolicznościom wyborów z 9 grudnia 1922 r. i mającego tydzień później zamachu. Nie zabrakło także artykułów historycznych z gazet i czasopism: “Rzeczpospolita”, “Polityka” i “Pamięć.pl” – wydanych zarówno w setną, jak i dziewięćdziesiątą oraz osiemdziesiątą rocznicę śmierci pierwszego polskiego prezydenta. Poprzez ich lekturę czytelnicy mają możliwość dokładnie poznać genezę, tło polityczne i społeczne oraz konsekwencje tego tragicznego wydarzenia.

Robert Karpiński                                                                                                   Marcin Salamon

Dziękujemy Panom – Robertowi Karpińskiemu i Marcinowi Salamonowi – za przygotowanie wystaw.

Jacek Sabat Wicedyrektor PBW w Kielcach
Sylwester Kasprzyk Dyrektor PBW w Kielcach