Komiks w kulturze i edukacji – wystawa

Komiks w kulturze i edukacji – wystawa

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach prezentuje wystawę poświęconą komiksowi pt. „Komiks w kulturze i edukacji”.

Komiksem nazywamy sekwencyjną historyjkę obrazkową, najczęściej uzupełnioną tekstem, ograniczonym do krótkich wypowiedzi bohaterów o charakterze sensacyjnym lub humorystycznym. Komiks, tak jak i inne dziedziny sztuki, jest przede wszystkim rodzajem opowieści. Zanim pod koniec wieku XIX opublikowano pierwsze komiksy, istniała już długa tradycja opowiadania obrazem sekwencyjnym, do której komiks nawiązywał. Pierwsze obrazy sekwencyjne powstawały w starożytności. Rodzajem opowieści obrazkowej wykonanej w postaci reliefu była ustawiona w 113 r. na Forum Trajana w Rzymie kolumna Trajana. W 155. scenach dokumentowała zwycięską kampanię wojenną cesarza. Oprócz tradycji opowiadania obrazem sekwencyjnym ważnym elementem dla ukształtowania się komiksu były ukazujące się w XVIII- i XIX-wiecznej prasie karykatury i żarty rysunkowe. To również były opowieści, ale o innym charakterze: żartobliwym, a nawet satyrycznym. Forma komiksu z jaką mamy do czynienia współcześnie wykształciła się na przełomie XIX i XX wieku najpierw w Stanach Zjednoczonych, a potem na całym świecie.

Na ekspozycji można zobaczyć wybór komisów z różnych lat i różnego typu. Są to zarówno komiksy twórców zagranicznych, np. komiksy z bohaterami Marvela, japońska manga, opowieści o przygodach Asterixa i Obelixa. Komiks polski reprezentują m.in. dokonania Janusza Christy (Kajko i Kokosz), Henryka Jerzego Chmielewskiego (seria Tytus, Romek i A’Tomek), Władysława Krupki i Zbigniewa Sobali (Kapitan Żbik) oraz nowi przedstawiciele tej formy literatury i sztuki. Zbiory komiksów pochodzą z biblioteki oraz z kolekcji prywatnych.

Prezentujemy także książki oraz artykuły z czasopism poświęcone historii, formom komiksu oraz jego znaczeniu w metodyce, m.in. języka polskiego, a także w rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Dziękuję Pani Ewie Lewickiej i Pani Annie Knajder-Sowa za przygotowanie wystawy oraz niniejszej informacji dla czytelników.

Serdecznie Państwa zapraszam do obejrzenia zaprezentowanych zbiorów biblioteki w holu na I piętrze, które można zobaczyć do 16 stycznia 2023 roku.

Dyrektor PBW w Kielcach
Sylwester Kasprzyk