Prelekcje dla harcerzy Hufca ZHP Pińczów o powstaniu styczniowym

Prelekcje dla harcerzy Hufca ZHP Pińczów o powstaniu styczniowym

     W środę 18 stycznia w Sali kinowej Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury w Pińczowie odbyły się dwie prelekcje połączone z prezentacją multimedialną na temat powstania styczniowego – w związku z przypadającą cztery dni później 160. rocznicą jego wybuchu. Wygłosili je nauczyciele z pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach: Robert Karpiński i Marcin Salamon. W roli słuchaczy wzięli udział harcerze Hufca ZHP Pińczów. Obecne były następujące drużyny: Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku “Czarne Stopy” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pińczowie (drużynowa Monika Wątroba); Drużyna Harcerska im. Jana Pawła II ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pińczowie (drużynowa Dorota Chrobot) oraz trzy drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie: 4 Drużyna Starszoharcerska im. M. Curie-Skłodowskiej, 2 Drużyna Harcerska im. T. Kościuszki i 7 Drużyna Harcerska im. Powstańców Styczniowych (drużynowe: Beata Krycha i Wioletta Spychała).
     Pierwszą prelekcję wygłosił Marcin Salamon – historyk z długoletnim stażem pracy pedagogicznej. Przedstawił szczegółowo przyczyny, przebieg i skutki największego zrywu powstańczego w polskiej historii. Scharakteryzował charakter walk powstańczych i czynniki, które miały nań wpływ. Przybliżył także sylwetki trzech dyktatorów powstania: Ludwika Mierosławskiego, Mariana Langiewicza i Romualda Traugutta. Opowiedział o tle międzynarodowym powstania i reakcjach mocarstw na jego wybuch. Omówił także zagadnienie udziału ochotników z poszczególnych państw europejskich w walkach. Przybliżył niektórych spośród nich tj. Franciszek de Rochebrune, Francesco Nullo i Andrzej Opanasowicz Potiebnia.
     Drugą prelekcję wygłosił Robert Karpiński – kierownik Filii PBW w Pińczowie, historyk z zamiłowania. Omówił szczegółowo bitwy i potyczki powstania styczniowego, które rozegrały się na Ponidziu: pod Chrobrzem, Grochowiskami, Górami i Bugajem. Wspomniał także o niektórych bitwach mających miejsce w innych regionach województwa świętokrzyskiego – pod Świętym Krzyżem, Staszowem, Wąchockiem i Małogoszczą. Omówił ponadto kwestię uzbrojenia i umundurowania oddziałów powstańczych, udział kobiet w walkach, przybliżył postać brata Alberta Chmielowskiego i inne ciekawostki. Kończąc wystąpienie zaprosił zebranych do odwiedzenia okolicznościowej wystawy publikacji o powstaniu styczniowym mającej miejsce w siedzibie Filii PBW w Pińczowie.     
     Zarówno dla harcerzy pińczowskiego hufca jak i dla pracowników biblioteki środowe prelekcje były pierwszym etapem serii działań – zaplanowanych przez oba podmioty – mających na celu upamiętnienie 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.   

Marcin Salamon

Dziękujemy Panu Marcinowi Salamonowi i Panu Robertowi Karpińskiemu za zorganizowanie prelekcji.

Jacek Sabat Wicedyrektor PBW w Kielcach
Sylwester Kasprzyk Dyrektor PBW w Kielcach