Rok Mikołaja Kopernika – wystawa

Rok Mikołaja Kopernika – wystawa

Rok 2023 obchodzimy jako Rok Mikołaja Kopernika. Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia ilustracji, które w skrócie „opowiadają” historię życia i dokonań Mikołaja Kopernika. Prezentowane ilustracje pochodzą z teki Kopernik zawierającej reprodukcje prac Jana Marcina Szancera, z tekstem Stefana Flukowskiego. Publikacja została wydana przez Państwowy Instytut Wydawniczy w 1953 r. Wystawę można zobaczyć do końca marca 2023 w PBW w Kielcach, filia w Ostrowcu Świętokrzyskim.
“Jan Marcin Szancer znany jest przede wszystkim z wielobarwnych ilustracji, utrzymanych w baśniowym klimacie, ale jego biografia daleka jest od bajki. Urodził się w 1902 roku w Krakowie. Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Był redaktorem i ilustratorem okładek w czasopiśmie dla dzieci Świerszczyk. Sławę przyniosło mu około 200 zilustrowanych książek, w tym Trylogia Henryka Sienkiewicza, Pan Tadeusz Adama Mickiewicza i seria Pan Kleks Jana Brzechwy. II wojnę światową Szancer przeżył głównie w Warszawie. Tworzył plakaty propagandowe dla Armii Krajowej. W czasie powstania warszawskiego został wywieziony do obozu przejściowego, a następnie do obozu pracy w Makowie Podhalańskim. Mimo wojny Szancer nie zaprzestał rysowania. Najbarwniejsze ilustracje powstawały w najciemniejszych okresach jego życia. Pisał też bajki, tworzył scenografię teatralną i filmową. Po wojnie został pierwszym dyrektorem artystycznym Telewizji Polskiej. Szancer zmarł w 1973 roku i został pochowany w Warszawie”.

źródło : www.polin.pl/pl/wydarzenie/meet-family-jan-marcin-szancer

Na wystawie oprócz ilustracji została zaprezentowana gra planszowa Na tropie Kopernika oraz książki dla dzieci i młodzieży o Mikołaju Koperniku m.in. : Idol. Mikołaj Kopernik Justyny Stuszyńskiej, Nazywam się … Mikołaj Kopernik Błażeja Kusztelskiego i Bogusława Orlińskiego, To właśnie Polacy Doroty Skwark, Planety pana Mikołaja z serii Czytam sobie Anny Czerwińskiej – Rydel, Droga do gwiazd. Opowieści o Mikołaju Koperniku oraz Mikołaj Kopernik. Geniusz, który wstrzymał Słońce. Na podstawie tych książek prowadzone są w bibliotece zajęcia edukacyjne z cyklu “Z Kopernikiem przez świat” w ramach upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci.

Justyna Polanowska

Dziękujemy Pani Justynie Polanowskiej za przygotowanie wystawy.

Barbara Pawelec Kierownik Filii
Jacek Sabat Wicedyrektor PBW w Kielcach
Sylwester Kasprzyk Dyrektor PBW w Kielcach