O stanie wojennym w bibliotece pedagogicznej

O stanie wojennym w bibliotece pedagogicznej

20 marca 2023 roku w czytelni buskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach odbył się wernisaż wystawy “Nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983)” i wykład dr Marzeny Grosickiej “Represje wobec mieszkańców Kielecczyny w okresie stanu wojennego 1981-1983”. Wydarzenie to wpisuje się w obchody 40-lecia utworzenia Wojskowych Obozów Internowania. Jego organizatorami byli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Senator RP Jacek Włosowicz, Stowarzyszenie Osób Internowanych “Chełminiacy 1982”, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach, a partnerem Biuro Komunikacji Społecznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Uroczyste otwarcie rozpoczęło się wystąpieniem Dyrektora Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, Pana Sylwestra Kasprzyka, który przywitał zaproszonych gości: Sekretarza Starostwa Buskiego, Pana Jerzego Służalskiego i V-ce Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój, Pana Michała Marońskiego. Zaproszenie przyjęła też młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, która przybyła z opiekunem, nauczycielem historii Panem Witoldem Juwa. Wykład “Represje wobec mieszkańców Kielecczyzny w okresie stanu wojennego 1981-1983” wygłosiła dr Marzena Grosicka – kierownik Referatu Badań Historycznych w kieleckiej Delegaturze IPN w Kielcach. Przedstawiła słuchaczom realia okresu stanu wojennego, ilustrując wykład przygotowaną prezentacją. Wytłumaczyła różnice pomiędzy internowaniem, a pobytem w wojskowych obozach internowania. Na jej prośbę, swoimi doświadczeniami podzielił się ze zgromadzonymi Pan Jan Gwizdak, reprezentujący Stowarzyszenie Osób Internowanych “Chełminiacy 1982”. W krótkiej relacji przedstawił warunki, w jakich przebywał wraz z kolegami podczas pobytu w Wojskowym Obozie Internowania w miejscowości Budowo.

Wyrażamy nadzieję, że wykład oraz wspomnienia naszych gości przyczynią się do znacznego wzbogacenia wiedzy historycznej dotyczącego okresu stanu wojennego w Polsce.

Na zakończenie spotkania, Dyrektor PBW w Kielcach podziękował słuchaczom za udział w wydarzeniu. Zaprosił do obejrzenia ekspozycji, która będzie prezentowana w bibliotece w dniach od 20-23 marca. Składa się ona z 12 plansz prezentujących bogaty materiał zdjęciowy opatrzony komentarzem i materiałami źródłowymi.

Zapraszamy też do obejrzenia obszernej relacji z wydarzenia na stronie portalu busko.com pod linkiem: https://busko.com.pl/wernisaz-wystawy-i-nazywali-to…

Agnieszka Jasińska
Sylwester Kasprzyk Dyrektor PBW w Kielcach