Perły lektur szkolnych w Stodołach

Opatowska filia PBW w Kielcach kontynuuje w roku 2023 współpracę ze Szkołą Podstawową w Stodołach Na zaproszenie dyrekcji placówki w dniach 16-17 marca pracownik biblioteki przeprowadził szereg tematycznych lekcji bibliotecznych.

Uczniowie klas VII oraz VIII uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych, które zostały specjalnie przygotowane na życzenie nauczycieli. Dotyczyły one omówienia najważniejszych obowiązkowych lektur szkolnych. Dzień 16 marca prawie w całości poświęcony był lekturze Pan Tadeusz Adama Mickiewicza a także Opowieści Wigilijnej Charlesa Dickensa. Mówiąc o dziele Mickiewicza, nie sposób pominąć terminu “sarmatyzm”. Sarmatyzm to styl życia, obyczaje i ideologia polskiej szlachty XVII i XVIII wieku, wywodzące się z przekonania o pochodzeniu od starożytnego wojowniczego ludu Sarmatów. Właśnie ta problematyka najbardziej zainteresowała uczniów.

Z kolei 17 marca zostały omówione lektury: Mały Książę, Dziady cz. 2 oraz Latarnik.

W klasach wywiązała się niezwykle ciekawa dyskusja na temat ekranizacji filmowych lektur szkolnych m in. „Pan Tadeusz”, „Quo Vadis”, „Latarnik”. Uczestnicy wszystkich lekcji już od samego początku aktywnie brali udział w przebiegu zajęć, a dzięki wykorzystaniu technologii multimedialnej lekcje były interesujące oraz skupiały na sobie uwagę uczniów.

Biblioteka Pedagogiczna w Opatowie serdecznie dziękuje Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Stodołach oraz nauczycielom za zaproszenie i współpracę.

R. Sroczyński

Dziękujemy Panu Radosławowi Sroczyńskiemu za zorganizowanie i przeprowadzenie niniejszych zajęć 

Marek Lis Kierownik Filii
Jacek Sabat Wicedyrektor PBW w Kielcach
Sylwester Kasprzyk Dyrektor PBW w Kielcach