232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach wraz z filiami włączyła się w obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, uczniowie i studenci, parlamentarzyści, samorządowcy, mieszkańcy Kielc i regionu – wszyscy razem świętowali 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. […]
Źródło: https://www.swietokrzyskie.pro/vivat-3-maja-w-kielcach-odbyly-sie-obchody-swieta-konstytucji/ 

W uroczystościach wziął również udział Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach – Sylwester Kasprzyk oraz pracownicy – Anna Fornal i Katarzyna Wawrzycka.

W Kielcach


Źródło: https://www.swietokrzyskie.pro/vivat-3-maja-w-kielcach-odbyly-sie-obchody-swieta-konstytucji/ 
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/uroczystosci-na-3go-maja-w-kielcach-tlumy-przy-pomniku-staszica-uroczyste-wciagniecie-flagi-panstwowej-i-hymn-zobaczcie-zdjecia/ar/c1-17508917  
https://radiokielce.pl/1045260/politycy-w-swieto-konstytucji-3-maja/
Źródło: Politycy w Święto Konstytucji 3 Maja: powinniśmy być dumni z naszego państwa i uczyć się z historii (radiokielce.pl)
Źródło: Uroczystości na 3-go maja w Kielcach. Tłumy przy pomniku Staszica, uroczyste wciągniecie Flagi Państwowej i hymn. Zobaczcie zdjęcia i film | Echo Dnia Świętokrzyskie

W Piekoszowie

Żródło: https://www.facebook.com/bckpiekoszow

W Filiach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej

W Jędrzejowie

W Kazimierzy Wielkiej

W Końskich

https://tkn24.pl/konskie-pierwsze-takie-swieto-na-rynku-232-rocznica-uchwalenia-konstytucji-3-maja-wideo-zdjecia/

W Pińczowie

Wystawa z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

3 maja, jak co roku, obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja. Upamiętnia ono 232. rocznicę pierwszej polskiej i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Z tej okazji kierownik Filii PBW w Pińczowie Robert Karpiński przygotował wystawę materiałów dydaktycznych związanych ze wspomnianym zagadnieniem. Znalazły się na niej scenariusze uroczystości szkolnych z rozmaitych czasopism: “Wychowawca”, “Poradnik Bibliotekarza”, “Biblioteka w Szkole” i “Wszystko dla Szkoły” oraz artykuły historyczne z “Głosu Pińczowskiego” i “W Sieci Historii”. Ekspozycja obejmowała ponadto publikacje książkowe, płyty DVD, plakaty oraz podręczniki szkolne do wszystkich etapów kształcenia zawierające obszerne wiadomości na temat tła historycznego Konstytucji 3 Maja – jej genezy, postanowień i skutków. Wystawa jest dostępna dla czytelników do połowy maja.

Marcin Salamon

W Sandomierzu

We Włoszczowie

Wystawy
Święto Konstytucji 3 Maja
2 Maja – dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W maju są ważne daty, o których należy pamiętać – 2 i 3 Maja. W nawiązaniu do tych niezwykłych świąt patriotycznych, PBW w Kielcach Filia we Włoszczowie zaprasza na wystawy tematyczne.
2 Maja – 20 lutego 2004 roku Sejm ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą, nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy.
Natomiast 3 Maja jest świętem państwowym na pamiątkę uchwalenia. Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, niezwykle postępowa konstytucja, która stała się symbolem historyczno-narodowym. To dzień ustawowo wolny od pracy. Konstytucja 3 Maja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła liberum veto.
Sylwia Balsam

Opracowanie:
Sylwester Kasprzyk Dyrektor PBW w Kielcach
Edyta Smolińska, Robert Kardas