Finał Powiatowego Konkursu Historycznego “Powstanie styczniowe – 1863-1864 r.”

Finał Powiatowego Konkursu Historycznego “Powstanie styczniowe – 1863-1864 r.”

W czwartek 27 kwietnia w siedzibie pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach odbył się etap finałowy Powiatowego Konkursu Historycznego “Powstanie styczniowe – 1863-1864 r”. Konkurs został przeprowadzony w związku z obchodzoną w tym roku 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów. Do konkursu przystąpiło 13 szkół podstawowych z terenu powiatu pińczowskiego z ogólnej liczby 17 placówek funkcjonujących w systemie 8-klasowym (77 %). Ogółem we wspomnianych szkołach w rywalizacji na etapie szkolnym wzięło udział 85 uczniów z klas IV-VIII. Do finału z każdej szkoły kwalifikował się jeden uczeń.

Obowiązujące na konkursie treści wykraczały w dużym stopniu poza zakres programu nauczania realizowanego na poziomie szkoły podstawowej. Oprócz tekstu opracowanego przez organizatorów – pracowników Filii PBW w Pińczowie – finaliści musieli także zapoznać się z wybranymi fragmentami treści artykułu Z dziejów Powstania Styczniowego na Ponidziu autorstwa Roberta Osińskiego.

Finał został przeprowadzony w formie pisemnej. Oceny prawidłowości odpowiedzi dokonywała komisja historyków w składzie: Marcin Salamon (nauczyciel-bibliotekarz Filii PBW w Pińczowie, nauczyciel historii z długoletnim stażem), Beata Dudkiewicz (bibliotekarz z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie, nauczyciel historii z długoletnim stażem) oraz Marta Trela (nauczyciel-bibliotekarz z PBW w Kielcach, mgr historii).

Finaliści byli znakomicie przygotowani, dlatego rywalizacja była niezwykle wyrównana. Zwycięzczynią konkursu została niespodziewanie jedna z najmłodszych finalistek, szóstoklasistka ze Szkoły Podstawowej w Działoszycach Zuzanna Ostrowska (zdobyła 41 pkt na 45 możliwych). Tuż za nią uplasowała się Wiktoria Bochniak ze SP w Młodzawach (40 pkt). Trzecie miejsce na podium zajęła Maja Niedziela ze SP nr 2 w Pińczowie (39,5 pkt), zaś czwartą lokatę – Paulina Różycka ze SP w Dzierzążni (39 pkt). Warto wspomnieć, iż limit 35 pkt osiągnęło lub przekroczyło aż sześcioro kolejnych uczniów: Karolina Śliwa (SP w Michałowie), Marcel Niedopytalski (SP w Złotej), Wiktor Czupryński (SP nr 1 w Pińczowie), Julia Buska (SP w Węchadłowie), Kacper Pak (SP w Kijach) i Wiktor Zaręba (SP w Stepocicach)

Finał konkursu był zwieńczeniem kilkutygodniowego przedsięwzięcia. Obok przygotowań uczniów do eliminacji szkolnych i etapu finałowego obejmowało ono także 37 lekcji historyczno-bibliotecznych dotyczących dziejów powstania styczniowego przeprowadzonych w 16 szkołach podstawowych na terenie powiatu pińczowskiego (SP nr 1 w Pińczowie, SP nr 2 w Pińczowie, w Stępocicach, Złotej, Działoszycach, Michałowie, Kijach, Górach, Sędowicach, Węchadłowie, Gackach, Młodzawach, Zagości, Bogucicach, Kozubowie i Brześciu) oraz w dwóch szkołach średnich (ZSZ w Pińczowie i ZSCKR w Chrobrzu). Lekcje przeprowadzili nauczyciel z Filii PBW w Pińczowie: Marcin Salamon i Robert Karpiński. Każda z lekcji składała się z obszernych informacji teoretycznych i prezentacji multimedialnej własnego autorstwa. W kilku szkołach uczniowie mieli także okazję zagrać z wielkoformatową grę “TAK JAK POWSTAŃCY STYCZNIOWI”. Zajęcia służyły zarówno przygotowaniom do konkursu jak i promocji wiedzy na temat największego zrywu narodowowyzwoleńczego w polskiej historii wśród szerokiego grona uczniów. Ogółem we wspomnianych lekcjach uczestniczyło aż 1018 uczniów i nauczycieli.

Część powyższych lekcji została włączona w realizację projektu edukacyjnego Biura Niepodległa “Bitwy i potyczki Powstania Styczniowego na Ponidziu. Szlak bojowy rotmistrza Jana Newlina Mazarakiego”. Projekt jest realizowany przy współpracy z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Pińczowie.

Wyniki konkursu:

  1. Zuzanna Ostrowska (SP w Działoszycach – klasa VI),
  2. Wiktoria Bochniak (SP w Młodzawach – klasa VIII),
  3. Maja Niedziela (SP nr 2 w Pińczowie – klasa VII),
  4. Paulina Różycka (SP w Dzierzążni – klasa VIII).

Pozostali finaliści (kolejność alfabetyczna):

  • Julia Buska (SP w Węchadłowie – klasa VIII),
  • Małgorzata Ciesielska (SP w Sędowicach – klasa VIII),
  • Wiktor Czupryński (SP nr 1 w Pińczowie – klasa VIII),
  • Anna Dusza (SP w Zagości – klasa VI),
  • Szymon Kałuża (SP w Kozubowie – klasa VI),
  • Marcel Niedopytalski (SP w Złotej – klasa VIII),
  • Kacper Pak (SP w Kijach – klasa VIII),
  • Karolina Śliwa (SP w Michałowie – klasa VIII),
  • Wiktor Zaręba (SP w Stepocicach – klasa VII)

Czterej laureaci konkursu zostali uhonorowani nagrodami książkowymi ufundowanymi przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Kielcach i pamiątkowymi dyplomami. Pozostali finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki w postaci komiksów z serii Wilcze Tropy wydanych przez IPN.

Nauczyciele-bibliotekarze PBW w Kielcach: Robert Karpiński, Marcin Salamon i Marta Trela składają podziękowania wszystkim nauczycielom za udział ich uczniów w konkursie, zaangażowanie w ich przygotowanie i dotychczasową współpracę. Składamy podziękowania paniom: Agnieszce Guzikowskiej i Agnieszce Pasternak (SP nr 1 w Pińczowie), Wiesławie Szafirskiej-Madej i Annie Maj (SP nr 2 w Pińczowie), Beacie Janiszewskiej (SP w Stępocicach), Annie Kuśpiel (SP w Działoszycach i SP w Dzierążni), Jolancie Pikus (SP w Sędowicach i SP w Michałowie), Agnieszce Śliwie (SP w Węchadłowie) i Grażynie Zachariasz (SP w Złotej). Dziękujemy także panom: Piotrowi Magdziarzowi (SP w Zagości), Bogdanowi Skrobiszowi (SP w Kijach), Marcinowi Strączkowi (SP w Kozubowie) i Sylwestrowi Walaskowi (SP w Młodzawach).

Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, zarówno na etapie szkolnym jak i w finale. Życzymy dalszego rozwijania zainteresowań i sukcesów w ich drodze edukacyjnej.

Składamy podziękowania dyrektorowi Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach panu Sylwestrowi Kasprzykowi za wsparcie w organizacji konkursu.

Dziękujemy także pani Beacie Dudkiewicz z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie za pracę w komisji konkursowej.

Dziękujemy ponadto dyrektorowi i pracownikom Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie za zagospodarowanie czasu nauczycieli i rodziców w trakcie trwania rozgrywki finałowej. Dzięki przychylności dyrektor placówki pani Agnieszki Kucybały i bibliotekarek z biblioteki miejskiej opiekunowie mogli spędzić czas w tamtejszej czytelni, w miłej atmosferze, na sympatycznej rozmowie przy kawie. Była to dla nich okazja do integracji i wymiany zawodowych doświadczeń. Zostali także zapoznani przez kierownika Filii PBW w Pińczowie Roberta Karpińskiego z zasadami wielkoformatowej gry “TAK JAK POWSTAŃCY STYCZNIOWI”. Natomiast po zakończeniu części pisemnej konkursu, w oczekiwaniu na jego wyniki, swoich sił w rywalizacji na wielkiej planszy spróbowali uczniowie. Wspomniana gra będzie na życzenie nauczycieli udostępniana przez bibliotekę miejską szkołom na terenie powiatu.

Robert Karpiński
Marcin Salamon

Dziękujemy za zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu.

Jacek Sabat Wicedyrektor PBW w Kielcach
Sylwester Kasprzyk Dyrektor PBW w Kielcach