“I nazywali to Wojskiem Polskim. Wojskowe Obozy Internowania w Polsce 1982-1983” – Wystawa w PBW Filii w Końskich

“I nazywali to Wojskiem Polskim. Wojskowe Obozy Internowania w Polsce 1982-1983” – Wystawa w PBW Filii w Końskich

W dniu 28 kwietnia 2023 roku w pomieszczeniach czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Filii w Końskich otwarto wystawę “I nazywali to Wojskiem Polskim. Wojskowe Obozy Internowania w Polsce 1982-1983”.

Wydarzenie wpisuje się w obchody 40-lecia utworzenia Wojskowych Obozów Internowania w Polsce. Ekspozycja składa się z 12 paneli i prezentuje historię utworzonych na początku listopada 1982 r. Wojskowych Obozów Internowania, które stanowiły formę represji wobec działaczy opozycji demokratycznej.                                                                                            
Wystawa została przygotowana przez pracowników Delegatury IPN w Bydgoszczy dr Kamilę Chmurską-Wołoszczak, dr Katarzynę Maniewską oraz Piotra Wiejaka.

Podstawowym celem wernisażu jest przywrócenie do społecznej pamięci wiedzy prześladowaniach przedstawicieli opozycji antykomunistycznej
w Polsce w latach 1982-1983 oraz pokazanie służby wojskowej jako formy represji wobec działaczy opozycji w okresie stanu wojennego w Polsce.

Organizatorami wydarzenia byli:

  1. Senator RP – Jacek Włosowicz
  2. Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Andrzej Bętkowski
  3. Stowarzyszenie Osób Internowanych „Chełminiacy 1982” 
  4. Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy
  5. Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach 
  6. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach
  7. Partnerem jest Biuro Komunikacji Społecznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

W spotkaniu uczestniczyli:

  • Burmistrz Krzysztof Obratański  
  • Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Krzysztofa Stachera
  • członkowie stowarzyszenia Chełminiacy 1982: Andrzej Adamczyk, Jan Werpulewski, Jan Bałan, Artur Rutkowski, Jan Gwizdak
  • uczniowie II LO w Końskich pod opieką Anny Dąbrowy.

W trakcie uroczystości prelekcję “Represje wobec mieszkańców Kielecczyzny w okresie stanu wojennego 1981-1982” wygłosiła Ilona Religa-Golaz Delegatury IPN w Kielcach.
Wystąpienie zawierało wiele ciekawych faktów z historii tego okresu.
Następnym mówcą był Andrzej Adamczyk przewodniczący Stowarzyszenia osób internowanych Chełmniacy 1982. Przedstawił on mało znaną formę represji stosowaną wobec opozycji podczas stanu wojennego a mianowicie przymusowe wcielanie do wojska i pobyt w wojskowych obozach odosobnienia zlokalizowanych trudnodostępnych miejscach. Przybliżył też codzienne życie internowanych w obozach.                                                         
W kolejnym wystąpieniu burmistrz Krzysztof Obratański zaprezentował kulisy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w oparciu o historyczne relacje Władimira Bukowskiego.

Spotkanie dało wiele nowych informacji o czasach represji w okresie stanu wojennego a relacja ,usłyszana z ust uczestników wydarzeń sprzed lat zapada w pamięć. Była to żywa lekcja historii.   

Tekst: Elżbieta Fitas
Zdjęcia: Katarzyna Kucharska

Fotografie: “I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1981-1983)” – relacja z wystawy