Historia Polski pędzlem malowana. Rok Jana Matejki (1838-1893) – wystawa

Historia Polski pędzlem malowana. Rok Jana Matejki (1838-1893) – wystawa

Rok 2023 to m.in. rok Jana Matejki, wielkiego malarza polskiej historii. Obchodzone w tym roku: 185 rocznica urodzin i 130 rocznica śmierci są dobrą okazją do przypomnienia wybranych dzieł tego artysty. Znany przede wszystkim jako twórca monumentalnych dzieł, obrazów przedstawiających ważne wydarzenia z historii Polski, zapisał się też jako twórca portretów przedstawiających polskich władców. Podczas tworzenia pocztu królów i książąt, wykorzystywał wizerunki swoich przyjaciół oraz mieszczan krakowskich. I jak słusznie zaznaczył w swojej książce Tajemnice pocztu Matejki, znany polski rysownik i satyryk, Szymon Kobyliński

Ani Baciarelli na warszawskim Zamku, ani Lesser w swoim albumie, ani żaden z plastyków nie zapanował nad wyobraźnią Polaków tak, jak Matejko, gdy pod koniec XIX wieku stworzył własną- i odtąd już naszą, ogólnonarodową- wizję pocztu władców Polski.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prezentowanej w czytelni buskiej biblioteki oraz do zapoznania się z albumami oraz książkami dot. życia i twórczości tego artysty.

Agnieszka Jasińska

Dziękujemy za przygotowanie wystawy.

Jacek Sabat Wicedyrektor PBW w Kielcach
Sylwester Kasprzyk Dyrektor PBW w Kielcach