Dziedzictwo cywilizacji – Antyk

Dziedzictwo cywilizacji – Antyk

Czym jest cywilizacja antyczna dla współczesnego człowieka?! Czy jest to zbiór starych, często zapomnianych wartości, czy też źródło mogące inspirować i przekazywać człowiekowi prawdę o sobie samym jak też o świecie w którym żyje. Słowo cywilizacja (pochodzi z języka francuskiego: civilisation) wywodzi się od pochodzących ze starożytnego Rzymu słów: civis i civilitas, oznaczających rzymskiego obywatela, nienagannie wychowanego i biorącego udział w życiu publicznym.*
W przypadku naszej wystawy chcieliśmy przedstawić wpływ cywilizacji antycznej, a więc dorobku starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu na współczesnych twórców kultury.
Wśród przestawionych zbiorów należy zwrócić uwagę na prezentowaną na CD monumentalną muzykę do filmu „Gladiator” skomponowaną przez Hansa Zimmera i Lisę Gerrard, czy też nagrodzoną Nagrodą Nobla powieść Henryka Sienkiewicza „Ouo Vadis?” czytaną przez Piotra Fronczewskiego. Młodych czytelników mogą zainteresować gry planszowe z serii „7 cudów świata” takie jak: „Armada” i „Pojedynek”, które pozwalają graczom osobiście uczestniczyć w rozwoju cywilizacji antycznej w różnych jej aspektach. Dzięki nośnikom takim jak CD i DVD zyskują dzieła, twórcy i bohaterowie antyczni nadając nowy wymiar współczesnej kulturze, która w ten sposób może czerpać z dorobku i dziedzictwa cywilizacyjnego antyku.
*Encyklopedia Popularna PWN. Warszawa: PWN, 1980.- s.142
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy, która znajduje się na II piętrze PBW w Kielcach przy Wypożyczalni multimediów!

Edyta Smolińska
Małgorzata Pronobis
Jolanta Fudali
Robert Kardas
Gracjan Bazyl

Sylwester Kasprzyk 
Dyrektor PBW w Kielcach

Świat Antyku…