W piątek 26 kwietnia Robert Karpiński, nauczyciel-bibliotekarz PBW im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach Filia w Pińczowie, przeprowadził dwie lekcje dla harcerzy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie. Lekcje dotyczyły lokalnych legend. Uczniowie dowiedzieli się jak powstała i skąd pochodzi nazwa ich rodzinnego miasta Pińczowa. Wyjaśniają to dwie legendy. Jedna opowiada o rycerzu, a druga o pustelniku, którzy wędrowali po świecie i spotkali pięć sów. Od liczby tych nocnych ptaków powstała nazwa Pińczów, która ostateczne brzmienie otrzymała po licznych przekształceniach językowych.
Kolejna legenda wyjaśniała skąd pochodzi nazwa rzeki Nidy – od nieszczęśliwie zakochanej dziewczyny o takim imieniu. Następnie harcerze poznali historię powstania herbu, czy rozdwojonej strzały. Opowiada o tym historia miłości kupca do dziedziczki zamku. Ojciec dziewczyny nie godził się na ten związek i próbował zabić kupca, ale strzała w cudowny sposób rozdwoiła się i nie uczyniła krzywdy ani kupcowi, ani córce pana zamku. Wówczas ojciec zgodził się na małżeństwo obojga zakochanych, a strzała trafiła do herbu miasta.
Pozostałe legendy, o których opowiedział Robert Karpiński dotyczyły herbów rodów, których przedstawiciele byli właścicielami Pińczowa: Oleśnickich – Dębno, Myszkowskich – Jastrzębiec i Wielopolskich – Starykoń.
Na zakończenie prowadzący przeprowadzi zajęcia aktywizujące związane z poznanymi legendami.
W pierwszej lekcji brali udział skauci z 7 Drużyny Harcerskiej im. Powstańców Styczniowych, zaś w drugiej członkowie 4 Drużyny Starszoharceskiej im. Marii Curie-Skłodowskiej. Przygotował Marcin Salamon.
Z wyrazami szacunku
Sylwester Kasprzyk
Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach wraz z pracownikami
Legendy dla harcerzy…