Ekologiczne przesłanie w pasjonującej komiksowej historii – lekcje w SP w Młodzawach

Ekologiczne przesłanie w pasjonującej komiksowej historii – lekcje w SP          w Młodzawach

W piątek 26 kwietnia nauczyciel-bibliotekarz z pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach przeprowadził dwugodzinne zajęcia w Szkole Podstawowej w Młodzawach – z udziałem uczniów klas V-VIII. Lekcje odbyły się w niecodziennej formie – projekcji slajdów trzech komiksów: „Kto zabił Jacka?”, „Tajemnicze światło” i „W potrzasku” i ich głośnego czytania z podziałem na role. Wspomniane komiksy tworzą trzyczęściową serię wchodzącą w skład 53-częściowego kultowego cyklu o tematyce kryminalnej pt. „Kapitan Żbik”. Była ona wydawana w Polsce w latach 1967-1982, zaś aktualnie jest wznawiana przez wydawnictwo Ongrys.
Tematyka zaprezentowanej historii kryminalnej dotyczy ekologii. Głównym jej wątkiem jest problem kłusownictwa i będącego jego konsekwencją nieumyślnego zabójstwa człowieka. Autorzy w przystępnej formie, niejako obok głównego wątku, przekazują informacje o zwyczajach zwierząt, sposobach ich dokarmiania i pielęgnowania. Zwracają także uwagę na konsekwencje nieodpowiedzialnych zachowań w lesie tj. pozostawianie niedopałków papierosów i szkieł oraz palenie ognisk, skutkujących pożarami lasów i niszczeniem drzewostanów. Przedstawiona historia porusza także problem kradzieży drewna z lasów.
Wspomniana komiksowa historia spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczniów. Młodzież, mimo, iż czas projekcji trwał prawie dwie godziny lekcyjne, z uwagą śledziła kolejne losy kapitana Żbika, porucznika Michała, leśniczego Piotra, jego dzieci: Janka i Marty oraz ich przyjaciela Bronka – aż do szczęśliwego finału w postaci ujęcia dwójki kłusowników oraz dwóch złodziei drewna. Przedstawione treści miały ogromne walory, zarówno edukacyjne jak i wychowawcze. Były częściowo zbieżne z tematyką poruszaną na lekcjach biologii i godzinach wychowawczych. Sam komiks natomiast to gatunek literatury omawiany w ramach podstawy programowej z języka polskiego.
Po zakończeniu lekcji uczniowie mieli niecodzienną okazję zobaczyć niemal całą serię komiksów z cyklu „Kapitan Żbik”. Pochodzą one z prywatnej kolekcji Marcina Salamona. Część z nich to stare, unikatowe wydania z lat siedemdziesiątych XX wieku, mające wartość kolekcjonerską, część zaś to współczesne wznowienia wspomnianych publikacji.
Lekcje zostały zorganizowane z okazji obchodzonego 22 kwietnia Światowego Dnia Ziemi i przypadającego 5 czerwca Światowego Dnia Środowiska – ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1972 r.
Nauczyciele Filii PBW w Pińczowie, Robert Karpiński i Marcin Salamon, dziękują nauczycielce języka polskiego p. Ewelinie Rutkowskiej i dyrektor SP w Młodzawach p. Ilonie Modrzewieckiej za zaproszenie i dotychczasową współpracę. Przygotowali: Robert Karpiński, Marcin Salamon.

Z wyrazami szacunku
Sylwester Kasprzyk  
Dyrektor P
edagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach wraz z pracownikami 

Komiksowa historia – lekcje biblioteczne