Sport to życie. W bibliotece o aktywności fizycznej

Sport to życie. W bibliotece o aktywności fizycznej

Nie bójcie się porażek! – takie przesłanie skierował trener mentalny Wojciech Jagodziński do uczniów klas trzecich z Zespołu Szkół Elektrycznych uczestniczących w spotkaniu zorganizowanym w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.
Biblioteka i sport? To połączenie, wbrew pozorom, naprawdę się sprawdza, czego dowodem jest spotkanie z młodzieżą z kieleckiego “Elektryka”, które poprowadził Wojciech Jagodziński – były piłkarz Korony Kielce oraz młodzieżowej reprezentacji Polsk, trener piłki nożnej z licencją UEFA B, trener mentalny dzieci i młodzieży i prezes Kieleckiego Stowarzyszenia Sportowego “KIEŁ”. Spotkanie przygotowały Marta Boszczyk oraz Anna Curyłło – nauczyciele-bibliotekarze z Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.
– Wspierania uczniów w rozwijaniu ich aktywności fizycznej to jeden z priorytetów polityki oświatowej na obecny rok szkolny. Nasza biblioteka włącza się w realizację tego zadania, ponieważ mamy świadomość, jak ważne jest kształtowanie u młodych ludzi nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu oraz zaszczepienie w nich zamiłowania do sportu. To procentuje w całym późniejszym życiu – mówił Sylwester Kasprzyk, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.
Podczas wykładu zatytułowanego “Sport to życie”, Wojciech Jagodziński opowiadał uczniom o swojej drodze życiowej, zawirowaniach i walce o to, by podnosić się z porażek. Sukcesy sportowe, przelatane depresją i samotnością – te doświadczenia kształtowały osobowość trenera. Gość przekonywał, że łatwo jest zwątpić w sens swoich działań i poddać się, zawsze jednak trzeba starać się wydźwignąć i nadać życiu nowy sens.
– W pewnym momencie życia, gdy wszystko wydawało się stracone, wziąłem sprawy w swoje ręce. Kluczowa jest determinacja – mówił trener podczas spotkania i opowiedział historię budowy boiska, które z terenu porośniętego trawą i chwastami zamieniło się w profesjonalny obiekt sportowy.
Jak wspominał Wojciech Jagodziński – nikt nie wierzył, że uda mu się samemu zbudować boisko. – Zostawiłem na tej murawie kawałek zdrowia, ale warto było poznać samego siebie i swoje możliwości – przekonywał gość biblioteki, który dziś jest uznanym szkoleniowcem piłki nożnej oraz trenerem mentalnym dzieci i młodzieży. Bez wątpienia ogromny wpływ na jego życie miał sport, który dał mu siłę w pokonywaniu trudności. Sport to życie, zdrowie fizyczne i psychiczne, kondycja i siła. Wojciech Jagodziński zachęcał uczniów do zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, odpowiedniej diety oraz monitorowania stanu zdrowia. Nic nie jest bowiem dane raz na zawsze, o swój organizm trzeba dbać na każdym etapie życia. Tymczasem dzieci i młodzież coraz częściej spędzają wolny czas z telefonem w ręce, niechętnie wsiadają na rower, nie chce mi się biegać za piłką, bywa że nie potrafią wykonać najprostszych ćwiczeń gimnastycznych. Taki styl życia skutkuje wadami postawy, otyłością czy cukrzycą. Dlatego nie ma cienia przesady w stwierdzeniu, że sport to życie. A że tak naprawdę jest, o tym świadczyły gromkie brawa, którymi młodzież nagrodziła wystąpienie Wojciecha Jagodzińskiego.
– Jestem pod wrażeniem wykładu, to był wspaniały przekaz, który trafił do uczniów i z pewnością zachęcił ich do aktywności fizycznej oraz do tego, by nie poddawać się i podnosić z porażek. Chciałbym, aby podobne spotkania odbyły się w kolejnych filiach naszej biblioteki, tak by z tego mądrego, życiowego przekazu, skorzystało jak najwięcej młodych ludzi z naszego województwa – podsumował dyrektor Sylwester Kasprzyk. Przygotowała Agata Niebudek-Śmiech.

Z wyrazami szacunku
Sylwester Kasprzyk 
Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach

O aktywności fizycznej