22 maja 2024 r. odbyły się zmagania ortograficzne uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych gminy Pawłów. Gospodarzem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Feliksa Szczęsnego Karnickiego w Chybicach. Tegorocznym zmaganiom przyświecało hasło: „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”. Celem konkursu było propagowanie poprawnej polszczyzny, rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych.
Oficjalnego powitania wszystkich przybyłych gości dokonała dyrektor szkoły – pani Agnieszka Nieckula.
Uczniowie pisali dyktando, które przygotowała pani Aldona Adamczyk z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach Filia w Starachowicach, z którą szkoła współpracuje od kilku lat.
Do walki o tytuł mistrza ortografii stanęło czternastu uczniów z ośmiu szkół, którzy musieli wykazać się znajomością zasad pisowni polskiej, by sprostać wypełnionemu ortograficznymi pułapkami tekstowi dyktanda. Wybór zwycięzców nie należał do najłatwiejszych.
Ostatecznie „Mistrzem Ortografii” XXIII Gminnego Konkursu Ortograficznego został Wojciech Kubik z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łomnie (opiekun: Waldemar Jeziorski). Drugie miejsce zajęła Magdalena Styczeń z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowie (opiekun: Gabriela Radecka-Dudek). Trzecia lokata przypadła Annie Seremak z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach (opiekun: Elżbieta Madej). Wyróżnienie otrzymał także Norbert Kozłowski z Publicznej Szkoły Podstawowej w Chybicach (opiekun: Dorota Wojtan).
Dla najlepszych przygotowano dyplomy, nagrody książkowe oraz ciekawe upominki. Pozostali uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami oraz drobnymi nagrodami w postaci artykułów piśmienniczych i słodyczy.
Po wręczeniu dyplomów i nagród dyrektor – Agnieszka Nieckula pogratulowała laureatom sukcesu, wszystkim uczniom serdecznie podziękowała za udział, a opiekunom za pracę włożoną w przygotowanie swoich podopiecznych. Dodała, że Konkurs Ortograficzny jest nie tylko okazją do sprawdzenia poziomu umiejętności ortograficznych uczniów, lecz stanowi zachętę do zgłębiania tajników polskiej ortografii. Przygotowując się do udziału w konkursie, uczniowie doskonalą swoje umiejętności językowe i literackie.
Organizacją imprezy zajęły się polonistki: Dorota Wojtan, Dorota Sieniek i Dorota Maciąg.
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy owocnego zgłębiania tajników polskiej ortografii i interpunkcji.
Opracowała: Dorota Wojtan; fotogaleria Dorota Sieniek i Krzysztof Tutka.
Z wyrazami szacunku
Sylwester Kasprzyk
Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach wraz z pracownikami
Gminny Konkurs Ortograficzny w powiecie starachowickim