„Z pasji do sportu” – wystawa w Archiwum Państwowym w Kielcach

„Z pasji do sportu” – wystawa w Archiwum Państwowym w Kielcach

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach po raz kolejny eksponowała swoje zbiory w kieleckim Archiwum Państwowym w ramach cyklu „Spotkań ze źródłem archiwalnym”. W dniu 29.05.2024, na wystawie zatytułowanej „Z pasji do sportu”, pokazano wybrane publikacje związane z tematyką sportu olimpijskiego. W bieżącym roku obchodzona jest bowiem 100. rocznica zdobycia przez Polaków pierwszych medali olimpijskich.

Dla polskiego olimpizmu szczególnie ważna była data 27 lipca 1924 roku. Tego dnia, na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, polscy sportowcy wywalczyli pierwsze olimpijskie laury w barwach odrodzonej ojczyzny. Drużyna kolarzy torowych (Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk) zdobyła srebrny medal, a Adam Królikiewicz na koniu Picador, wywalczył brąz w konkursie skoków w jeździectwie. W 100-lecie przywołanych wydarzeń, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ogłosił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków.

Na wystawie zaprezentowano publikacje książkowe ujmujące m.in. historię ruchu olimpijskiego, przygotowania do olimpiad, starty polskich sportowców, sylwetki medalistów, olimpijskie wspomnienia. Pokazano także publikacje poświęcone polskim olimpijczykom związanym z regionem świętokrzyskim. Jako ciekawostkę zaprezentowano niemieckojęzyczną pozycję z 1936 roku „Die Olympischen Spiele 1936 in Berlin und Garmisch-Partenkirchen. Band. 1”, dokumentującą XI Letnie Igrzyska Olimpijskie w Berlinie. W książce zamieszczono m.in. zdjęcie pięściarzy polskich i niemieckich z rozgrywek przedolimpijskich, gdzie padł wynik 10:6 dla reprezentantów Niemiec.

Wystawa „Z pasji do sportu” towarzyszyła spotkaniu „Sportowcy w źródle archiwalnym”, którego organizatorami byli Archiwum Państwowe w Kielcach oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Nasza biblioteka była partnerem wydarzenia.
Przygotowała Anna Knajder-Sowa i Ewa Lewicka.

Z wyrazami szacunku
Sylwester Kasprzyk 
Dyrektor P
edagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach

Zbiory naszej Biblioteki w archiwum…