Z Gustawem-Herlingiem Grudzińskim przez miasto

Z Gustawem-Herlingiem Grudzińskim przez miasto

To będzie szczęśliwa “trzynastka”! 13 czerwca pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach będą obdarowywać pasażerów miejskiej linii nr 13 książkami. Startujemy z przystanku Uniwersytecka UJK o godz. 10:09.
“Z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim przez miasto” – takie hasło przyświeca tegorocznej akcji bookcrossingowej organizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach. Będziemy uwalniać książki w stolicy naszego województwa i dzielić się radością czytania w czwartek, 13 czerwca w autobusach miejskiej linii nr 13, której trasa wiedzie od Kampusu UJK przez ulice m.in. Domaszowską, Warszawską, IX wieków Kielc, Czarnowską, Jagiellońską do końcowego przystanku przy ul. Kolberga, a następnie drogą powrotną do punktu startowego, czyli pod uniwersytet.

Planujemy trzy pełne kursy linią nr 13. W tym czasie pracownicy biblioteki będą obdarowywać pasażerów książkami ze specjalnie przygotowanej półki bookcrossingowej.
– Przygotowaliśmy różnorodne tytuły, począwszy od klasyki przez współczesną literaturę obyczajową, historyczną, biografie, kryminały oraz albumy – mówi Sylwester Kasprzyk, dyrektor biblioteki. – Nie zabraknie oczywiście utworów patrona naszej biblioteki – Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, którego twórczość pragniemy upowszechniać.

Jak podkreśla dyrektor Kasprzyk – celem akcji jest propagowanie czytelnictwa oraz idei bookcrossingu. – Jestem przekonany, że nasza akcja, którą organizujemy już od kilku lat, spotka się z zainteresowaniem oraz życzliwym przyjęciem pasażerów komunikacji miejskiej – dodaje.

Partnerami akcji “Z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim przez miasto” są: senator Jacek Włosowicz, Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach, Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP w Kielcach oraz pisarka Magdalena Kopeć.

Przypomnijmy, że bookcrossing polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Bookcrossing pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na ich zakup, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu.

Pomysłodawcą bookcrossingu jest Amerykanin Ron Hornbaker, programista komputerowy, który w 2001 r. założył specjalną witrynę internetową, mającą ułatwiać wymianę książek. Dwa lata później idea ta dotarła do Polski i z każdym rokiem zyskuje nowych zwolenników.

Fundacja Bookcrossing Polska, która jest koordynatorem Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek, podaje na swojej stronie internetowej (bookcrossing.pl), że uwolniono już ponad 356 tys. książek i założono 20,5 tys. półek bookcrossingowych. Fundacja prowadzi również bazę uwolnionych książek, w której znajduje się ponad 300 000 tytułów. Książkę można wyszukać wpisując jej tytuł, autora lub ISBN.

Warto podkreślić, że również w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach przy ul. Jana Pawła II 5, znajduje się półka bookcrossingowa. Zachęcamy wszystkich do jej odwiedzenia i wybrania książki. Przeczytane tytuły można również zostawić na półce, by skorzystali z nich inni miłośnicy literatury. Przygotowała Agata Niebudek-Śmiech.

Sylwester Kasprzyk 
Dyrektor P
edagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach

Bookcrossing Kielce – 13 czerwca 2024 rok