O sztuce dialogu i mobilnej bibliotece

O sztuce dialogu i mobilnej bibliotece

Sztuce dialogu oraz ofercie Legimi poświęcone było piątkowe spotkanie dla nauczycieli – bibliotekarzy szkolnych zorganizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.
Ponad 30 nauczycieli – bibliotekarzy z Kielc i powiatu kieleckiego uczestniczyło w piątkowym spotkaniu, podczas którego dyskutowano o trudnej sztuce komunikacji oraz nowoczesnej formie czytelnictwa jaką jest mobilna biblioteka.
– Jestem przekonany, że będzie to znakomita okazja do rozmów z ekspertami, pogłębienia wiedzy, wymiany doświadczeń w obszarze komunikacji oraz zapoznania się z propozycją serwisu oferującego książki w formie cyfrowej – mówił Sylwester Kasprzyk, dyrektor biblioteki otwierając spotkanie.

Warsztaty zatytułowane “Zrozumieć drugiego – o sztuce dialogu” poprowadziła Katarzyna Łaziuk- zastępca burmistrza Mińska Mazowieckiego, ale także edukatorka z zakresu wielokulturowości, praw człowieka oraz Holokaustu, ambasadorka Muzeum Polin, aktywistka Sieci Forum Dialogu oraz laureatka Nagrody POLIN 2022.
– Dzisiejszy świat wymaga odbudowania kultury dialogu – podkreśliła Katarzyna Łaziuk, dodając, że dialog tym różni się od debaty, że jego celem jest zrozumienie, a nie zwycięstwo. Tylko takie podejście pozwoli na nawiązanie relacji z drugim człowiekiem, z którym być może nie do końca się zgadzamy.

Niezwykle cenne dla uczestników warsztatów były przykłady zajęć, które można prowadzić w zakresie sztuki komunikacji. Bibliotekarze otrzymali scenariusze lekcji z ciekawymi, interakcyjnymi zadaniami do realizacji. Dotyczyły one m.in. mowy ciała czy też sześciu myślowych kapeluszy Edwarda de Bono. Uczestnicy warsztatów wspólnie próbowali odpowiedzieć na pytanie – jak prowadzić dobry dialog i zgodnie stwierdzili, że składają się na niego m.in. równość, nienakłanianie do swojego sposobu myślenia, słuchanie i szacunek do rozmówcy. Podkreślili również, że warto kontynuować cykl spotkań poświęconych budowaniu dobrych relacji.
– Cieszymy się, że nasza propozycja spotkała się z tak dużym i pozytywnym odzewem ze strony bibliotekarzy szkolnych i z pewnością wrócimy do tej formuły po wakacjach – podkreślił dyr. Kasprzyk.

Druga część poświęcona była ofercie Legimi dla bibliotek szkolnych, którą przedstawił Jakub Frołow – odpowiedzialny za marketing, sprzedaż, kontakty z wydawcami, bibliotekami i partnerami biznesowymi oraz założyciela BookSenso.
– Legimi to dostęp do kultury abonamentowej, przypomina platformę streamingową, tylko tym różni się od tych filmowych czy muzycznych, że oferuje e-booki lub audiobooki – powiedział Jakub Frołow. – W Legimi mamy już 250 tys. czytelników oraz 1350 współpracujących z nami bibliotek publicznych i szkolnych. Nasza oferta to 260 tys. tytułów.

Bibliotekarze nie mają wątpliwości, że mobile biblioteki, które gwarantują nieprzerwany dostęp do książek, to znak czasów. Na horyzoncie pojawiają się synchrobooki, czyli książki, które można naprzemiennie czytać i słuchać, a przy okazji sztuczna inteligencja podpowiada tytuły, które mogą nas zainteresować. I taka usługa już znajduje się w ofercie Legimi.
– Coraz więcej osób sięga po e-booki lub audiobooki, dlatego też pragniemy zachęcić biblioteki szkolne do stworzenia konsorcjum, które umożliwi wspólne korzystanie z mobilnej biblioteki. Dlatego zorganizowaliśmy spotkanie, podczas którego przedstawiliśmy ofertę Legimi – podkreśliła Marta Boszczyk, kierownik Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.
Przygotowała Agata Niebudek-Śmiech.

“O sztuce dialogu” – warsztaty dla nauczycieli-bibliotekarzy szkolnych