Sprawiedliwi mają głos. Biblioteka o relacjach polsko-żydowskich

Sprawiedliwi mają głos. Biblioteka o relacjach polsko-żydowskich

Wystawa przygotowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach towarzyszyła konferencji popularnonaukowej “Sprawiedliwi wśród Narodów Świata w źródle archiwalnym”, która odbyła się w środę, 3 lipca w Archiwum Państwowym w Kielcach.

Współpraca naszej biblioteki z kieleckim Archiwum Państwowym jest już tradycją – przy okazji cyklicznych spotkań ze źródłem archiwalnym prezentujemy nasze zbiory i zachęcamy gości wydarzeń do odwiedzenia siedziby książnicy.

Tym razem nauczycielki-bibliotekarki – Anna Knajder-Sowa i Ewa Lewicka przygotowały ekspozycję zatytułowaną “Jak naprawić świat? – świadectwo Sprawiedliwych”.

– W trzech gablotach prezentujemy pozycje naukowe, wspomnienia świadków i sylwetki osób, które ratowały Żydów. Skupiliśmy się także na problematyce związanej z naszym regionem oczywiście w kontekście Holokaustu – mówiła Anna Knajder-Sowa.

Dla przykładu, wśród tytułów, które prezentowane się na wystawie i które dostępne są również w naszej bibliotece znalazły się m.in. “Kto ratuje jedno życie” Jerzego Bieleckiego, “Ludzie i zwierzęta” Antoniny Żabińskiej czy “Dzieje ludności żydowskiej Kielc 1789-1999″ Krzysztofa Urbańskiego.

Przygotowana przez bibliotekę ekspozycja towarzyszyła środowej konferencji “Sprawiedliwi wśród Narodów Świata w źródle archiwalnym”, podczas której rozmawiano o relacjach polsko-żydowskich, postawach Polaków wobec Zagłady oraz prezentowano sylwetki Polaków ratujących Żydów. Goście wydarzenia mogli również zapoznać się z archiwalnymi dokumentami, m.in. księgą więźniów z Kielc oraz ich aktami osobowymi.

Jak mówił Tomasz Domański z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach – z terenu dawnego powiatu kieleckiego odznaczenia Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata otrzymało 55 osób, ale liczba osób, które wykazały się wielką odwagą i ratowały Żydów udzielając im schronienia lub ukrywając na aryjskich papierach, jest znacznie większa. To ludzie, tacy jak rodzina Ulmów, Irena Sendlerowa czy wielki pieśniarz – Mieczysław Fogg, którzy przełamując barierę strachu, ryzykowali życiem swoim i swoich bliskich. Do takich osób należy również rodzina Lechów z Wólki, o której losach opowiadał Bogdan Skrobisz ze Szkoły Podstawowej w Kijach.

Przygotowała Agata Niebudek-Śmiech