80 lat temu. Za każdy kamień Twój…

80 lat temu. Za każdy kamień Twój…

Na sześć godzin przed historyczną Godziną W otworzyliśmy wystawę upamiętniającą 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W znamienitym gronie gości wernisażu oddaliśmy hołd tym wszystkim, którzy przyrzekali: „Za każdy kamień twój, Stolico, damy krew”.

– Bardzo się cieszę, że biblioteka pedagogiczna włączyła się w upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawa skierowana jest do mieszkańców naszego regionu i mam nadzieję, że obejrzą ją także młodzi ludzie. Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Warto o tym pamiętać. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy cały świat jest niespokojny. Doceniajmy naszą wolność – mówiła Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego

Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach – Sylwester Kasprzyk przypomniał, że na wystawie, przygotowanej przez Wydział Gromadzenia, Ewidencji i Opracowania Zbiorów, znalazły się eksponaty z prywatnej, gromadzonej przez kilkadziesiąt lat kolekcji pracownika biblioteki – Roberta Wiśniewskiego, w tym militaria (m. in. oryginały i repliki broni), elementy umundurowania oraz inne żołnierskie akcesoria). Prezentowane są również książki ukazujące Powstanie Warszawskie z różnych perspektyw oraz dokumenty i unikalne fotografie.

Gośćmi wydarzenia była Agata Wojda – prezydent Kielc, która powiedziała, że taka inicjatywa jak dzisiejsza wystawa w bibliotece pedagogicznej to cegiełka budująca pamięć o Powstaniu Warszawskim.

Renata Bilska – zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWŚ podkreśliła: – Bardzo dziękuję za to wydarzenie i za to, że jako biblioteka realizujecie też inne ważne cele oprócz gromadzenia i wypożyczania zbiorów.

Niezwykle interesujący był wykład poświęcony Powstaniu Warszawskiemu dr hab. prof. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach – Edyty Majcher-Ociesy, która przywołała słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, by odważnie myśleć i odważnie pracować. Tak jak powstańcy warszawscy. Przedstawiła ona również losy zwykłych warszawiaków, takich jak Barbara Janiszewska, uczennica szóstej klasy, która w 1944 r. po upadku powstania została przesiedlona do Kielc. Goście wydarzenia mogli także obejrzeć materiały archiwalne, które są niezwykłym świadectwem wydarzeń z sierpnia 1944 r.

– Bez znajomości historii żaden naród nie może iść do przodu, więc bardzo ważne jest, kto uczy nas w szkole tego przedmiotu – podsumowała prof. Majcher-Ociesa.

Nie zabrakło również wspólnego śpiewania powstańczych pieśni – “Warszawskie dzieci” „Hej, chłopcy, bagnet na broń” i „Pałacyk Michla”. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia wystawy, którą można oglądać w naszej bibliotece od poniedziałku do piątku w godz. 8 do 15.

Przygotowała Agata Niebudek-Śmiech

1 sierpnia 1944 – 1 sierpnia 2024. 80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie...